Cara Peyniri

Gerekli olan malzeme; peynir, çökelek, çörek otu, kekik ve tuz.

 

Taze ve tuzsuz peynir, kibritten biraz büyükçe parçalar hâlinde dilimlenir. Bir tepside tuzla harmalanarak 2 gün bekletilir. Bu süre zarfında suyu devamlı süzülür. Çökelek bir bez torbaya doldurulur ve üzerine bir ağırlık koyanak 2 gün suyunun süzülmesi için bekletilir.

 

Üçüncü gün, bir tepsi içinde peynir, çökelek ve çörek otu arzuya göre tuz konarak karıştırılır. Bir toprak kap (testi) veya bir cam kavanozun içine bir kat çökelek, bir kat peynir olmak üzere üst üste dizilir. Elle sıkıca bastırılarak peynirler arasındaki boşluklar çökelekle doldurulur. Testi dolunca, ağzı bir bezle kapatılır ve bağlanır; ters çevirilerek 1 hafta bekletilir. Bu sayede, kalan sular da iyice süzülmüş olur. Bu süre sonunda tekrar sıkıca bastırılır ve yüzeyine bir avuç tuz, onun da üzerine bir avuç kekik konur.

 

Bu aşamadan sonra, eskiden, testinin ağzı bir bezle sıkıca bağlanır, killi toprak ve samanla yapılan harç ile sıvanır ve testi ters çevrilerek toprağa gömülür, bu hâliyle toprak altında 4 ay bekletilirdi. Ama siz, bir apartman dairesinde testiyi gömecek toprağa sahip olamayacağınıza göre, bu işlemi şöyle yapabilirsiniz: Testinin ağzının genişliğinde bir bez torba içerisine toprak doldurun ve bunu testinin ağız kısmına yerleştirin. Sıkıca bağlayın ve testiyi ters çevirerek buzdolabının bir köşesinde 4 ay bekletin.

 

Carra peyniri yerken en zevkli şey, peyniri kızartmaktır. Alüminyum folyoya sarılıp ateşin tam ortasına atılan peynir kısa sürede nar gibi kızarır. Ayrıca, bir tavada biraz yağda kızartılan peynirin tadına doyum olmaz.

nullYapim: Verim Web