Salamura Peynir

Nisan ayı Antakya’da peynir zamanıdır. Her aile, ertesi yıl nisan ayına kadar yiyeceği peynir ürünlerini hazırlamak için peynir üreticilerinden kilolarca peynir alır ve hazırlık başlar...

 

Peynirciden gelen peynir dilimlenir, tuzlanır ve leğenler içerisinde 1-2 gün bekletilir. Böylece, peynir suyunu bırakır ve sertleşir. Bir tencerede su ısıtılır. Peynir sıcak suya atılır. Yumuşayan peynir kalıpları avuç içinde sıkılarak suyundan arındırılır, tepsiye dizilir; soğuması beklenir. Yumurta ayarı tuzlu su ile doldurulan kavanozlara alınır. Kavanozun ağzına katlanmış bir bez parçası yerleştirilir. Bu bez, peynirin yağını çekmeye yarar. İki günde bir, bez değiştirilir. Nihayet bez yağlanmaz olunca, kavanozun ağzı sıkıca kapatılır ve saklanmak üzere dolaba konur.

 

Sünük peynir

Taze peynir kütlesi kaynar suya atılır. İyice yumuşayan peynir çekilerek tel tel sündürülür. Peynir ip gibi sarılır ya da örgü yapılarak az tuzlu suda bekletilir. Daha sonra yumurta ayarı salamura suyu hazırlanır ve peynir bu suya alınarak saklanır.

nullYapim: Verim Web