Adana Maraş Urfa Antep Hangi Devletler Tarafından Işgal Edilmiştir?

Geçmiş Mondros’tan sonra İngiliz orduları Maraş, Antep, Urfa, Adana ve civarını işgal etti. 1916 yılında imzalanan Sykes-Picot Anlaşması Projesi gereği ile Maraş, Antep, Urfa ve Musul Fransızlara bırakılmalıydı.
Fransızlar Adana, Dörtyol, Mersin, Urfa, Maraş, Antep’i işgal ettiler. (Urfa, Maraş, Antep önce İngilizler tarafından işgal edilmiştir.) Mondros’tan sonra İtalya’nın işgal ettiği yerler

Adana ve Maraşı kimler işgal etti?

İngilizler, menfaatleri çerçevesinde Mondros Ateşkes Antlaşmanın hükümlerini uygulamaya koydular. Mondros Ateşkes Antlaşmasının 7. Maddesine dayanarak 22 Şubat 1919 günü Maraş’ı işgal ettiler.

Antep hangi devlet tarafından işgal edilmiştir?

Fransa, İngiltere ile imzaladığı Suriye Antlaşması’nın hükümlerine uygun olarak 29 Ekim 1919 günü Antep’e girdiler. Antep girişinde Ermeniler tarafından bayraklarla ve çiçeklerle karşılanan Fransızlar, kısa sürede şehrin stratejik noktalarını ele geçirdiler.

Urfa hangi ülke işgal etmiştir?

Mondros Mütarekesi’ni gerekçe gösteren İngilizler, kimi kaynaklara göre 7 Mart 1919, bazılarına göre ise 24 Mart 1919’da Urfa’yı işgal ederek, 1. Süvari Alay Komutanı Binbaşı Hüseyin Bey’den alayın kenti terk etmesini istedi.

You might be interested:  Mersin Il Milli Eğitim Müdürü Kim?

Kahramanmaraş hangi devletler tarafından işgal edildi?

Önce İstanbul olmak üzere, sonra diğer illerimiz işgal edilmiş ve Kahramanmaraş da Şubat 1919’da önce İngilizler tarafından işgal edilmiştir, daha sonra Fransızlar işgal etmiş; İngilizler çekilmiş ve Fransızlara devredilmiştir.

Adana hangi devletler tarafından işgal edildi?

Dünya Savaşı’ndan sonra Adana ve çevresi Fransa tarafından işgal edildi. Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı esnasında gösterdiği diplomatik başarı sonucu yapılan 20 Ekim 1921 tarihli Ankara Anlaşması ile Fransa, Adana ve çevresinden çekilmek zorunda kaldı.

Fransızlar hangi illerimizi işgal etti?

İngilizler Çanakkale, Musul, Batum, Antep, Konya, Maraş, Samsun, Bilecik, Merzifon, Urla ve Kars’ı işgal ettiler. İstanbul’un işgali 13 Kasım 1918’den 6 Ekim 1923’e kadar 5 yıl sürdü.Fransızlar ise; Trakya’daki demiryolunun önemli istasyonlarını, Dörtyol, Mersin, Adana ve Afyon istasyonunu işgal ettiler.

Gaziantep’e kimler saldırdı?

Bölge 1067 yılında Türklerin egemenliğine girdi. Bu tarihten sonra Gaziantep ve çevresi Anadolu Selçuklu Devleti ile Suriye Selçukluları egemenliğinde yer aldı. Haçlı Orduları 1098 yılında bölgeyi işgal ettiler.

Ermeniler hangi bölgeyi işgal etti?

Ermeniler, Azerbaycan’ın 1991’de bağımsızlığını ilan etmesinin hemen ardından ‘Dağlık Karabağ Cumhuriyetini’ ilan etti. Bölgede çatışmalar artarken, Ermeniler günler süren saldırılar sonucunda Dağlık Karabağ’ın merkezi Hankendi’ni 28 Aralık 1991’de işgal etti.

Urfa Antep ve Maraş’ta Türk halkının silahlı direnişi hangi devletin işgaline karşı yapılmıştır?

Urfa şehri, 24 Mart 1919’da İngilizlerin; 30 Ekim 1919’da da Fransızların işgali ile karşılaşmıştır. Bu sırada, Antep’te de çatışmalar başlamıştır. Urfa’da ise 29 Aralık 1919’da Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ali Saip (Ursavaş), Mustafa Kemal Paşa’nın emriyle düşmanı Urfa’dan atmak için Ocak 1920’de direnişi başlatmıştır.

Antep hangi ülke?

Gaziantep ya da eski ve halk arasındaki kısa adıyla Antep (Osmanlıca: عين تاب Ayīntāb) Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık dokuzuncu, şehir merkez nüfusuyla en kalabalık 6. şehri. 2020 sonu itibarıyla 2.101.157 nüfusa sahiptir.

You might be interested:  Park Adana Avm Ne Zaman Açılacak?

Ermenilerin işgal ettiği illerin adları nelerdir?

Günümüzde eski Dağlık Karabağ Özerk Oblastı’nın bir bölümünü içeren Kelbecer rayonu dışında tüm rayonlar, Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin eski rayonlarıyla aynıdır.

 • Kelbecer.
 • Laçın.
 • Kubadlı
 • Zengilan.
 • Cebrayıl.
 • Füzuli.
 • Ağdam.
 • Italyanlar hangi bölgeyi işgal etti?

  Önce 1919 yılının Mart ayında Antalya işgal edildi. Daha sonra Kuşadası, Bodrum, Fethiye ve Marmaris gibi Menteşe bölgesindeki sahil şeridi, Muğla, Konya, Burdur, Afyon, Söke ve Akşehir bölgeleri işgal edildi.

  Kars ve çevresini işgal edenler kimler?

  1853-1856 tarihleri arasında Osmanlı ile Rusya arasında yapılan Kırım savaşı devam ederken Osmanlı İmparatorluğunu sıkıştırmak amacıyla 14 Haziran 1855 tarihinde Rus Orduları doğu sınırlarımızı aşarak Kars Şehrini muhasara etmeye başlamıştır.

  Adana Dörtyol Mersin ve çevresini kim işgal etti?

  Öz. 30 Ekim 1918 tarihinde imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması sonrası Mersin, İngiltere ve Fransa tarafından işgal edilmiştir.

  Maraş’ı kim savundu?

  Maraş’ta düşmana karşı ilk kurşunu atarak, Milli Mücadele’nin timsali olan ve 25 Kasım 1922’de hayatını kaybeden Sütçü İmam, aradan geçen 97 yıla rağmen gönüllerde yaşıyor.

  Suriye ve çevresini kim işgal etti?

  Fransızlar El-Azme direnişini bastırdıktan sonra Suriye’yi işgal ettiler. Maysalun savaşı sonrasında Suriye Kralı Faysal bin Hüseyin görevinden alındı ve sürgüne gönderildi. Bunun üzerine Faysal bin Hüseyin Irak Krallı oldu.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.