Adana Seyhan Belediyesi Hangi Parti?

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisinin Adana Seyhan Belediye Başkan Adayı Akif Kemal AKAY %57,84 (242.482 kişi) oy alarak Seyhan Belediyesinin yeni Belediye Başkanı olmuştur.
31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Adana Seyhan’da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) adayı Akif Kemal Akay oyların yüzde 57,84’ünü alarak belediye başkanı seçildi. AK Parti’nin adayı Fikret Yeni ise oyların yüzde 38,33’ünü aldı. Adana Seyhan Belediyesi CHP’li mi AKP’li mi? Seçim Sonuçlarına göre Adana Seyhan Belediyesi’ni CHP kazandı.

Adana belediyesi hangi parti kazandı?

2019 Türkiye yerel seçimleri’nde resmî adıyla 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimleri, bu seçimde Adana Büyükşehir Belediyesi ve 15 ilçenin belediye başkanı seçilmiştir.

Adana Seyhan ilçesi nerede?

Seyhan, Türkiye’nin güneyinde Akdeniz Bölgesinde bulunan Adana ilinin yaklaşık 779.000 nüfuslu bir ilçesidir. Seyhan ilçesi, Adana’nın ilçelerinden kuzeyinde Çukurova, kuzeydoğusunda Sarıçam, doğusunda Yüreğir ilçeleriyle birlikte batısında da Mersin’in Tarsus ilçesiyle de komşudur.

Seyhan ne zaman il oldu?

İlk adresin en sonundaki Seyhan yok! Çünkü, 20 Mayıs 1956´da kabul edilen ve 1 Haziran 1956 itibariyle yürürlüğe giren yasa ile Seyhan Vilayeti´nin adı, Adana Vilayeti olarak değiştirilmişti.

You might be interested:  Altay Adana Demirspor Hangi Kanalda?

Seyhan nasıl bir yer?

türkiyenin en büyük nehirlerinden biridir. ceyhan ırmağıyla birlikte adananın ve çukurovanın en önemli nehridir. adananın merkez ilçesinde yer alır ve ilçeye de adını vermiştir. istanbul boğazı gibi şehri ikiye böler. nehrin bir yakası seyhan ilçesidir karşı yakası yüreğir olarak adlandırılır.

Adana Seyhan kaç ilden büyük?

13 Ocak— Adana’ın Seyhan ilçesi, 808 bin 435 bin kişilik nüfusuyla Türkiye’nin en büyük metropol ilçesi durumunda bulunuyor. Seyhan’ı 781 bin 73 kişilik nüfusu ile İzmir’in Konak İlçesi, 758 bin 490 kişilik nüfusu ile Ankara’nın Çankaya ve 670 bin 170’lik nüfusu ile de İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesi takip ediyor.

Adana kaç tane belediye var?

Adana iline bağlı 15 ilçe bulunmaktadır.

Büyük Şehir Belediye Başkanı Kim?

Ekrem İmamoğlu, 1970 yılında Trabzon’un Akçaabat ilçesi Cevizli köyünde doğdu. Trabzon Lisesi’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nü bitirdi. Lisans eğitiminin ardından aynı üniversitede İnsan Kaynakları Yönetimi Yüksek Lisans eğitimi aldı.

Adana Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü hangi partiden?

Hüseyin Sözlü (d. 2 Mayıs 1965, Çokçapınar, Ceyhan), Milliyetçi Hareket Partisi üyesi eski Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı ve eski Ceyhan Belediye Başkanıdır.

Adana’nın en büyük mahallesi hangisi?

Adana’nın detaylı mahalle haritası. Seyhan’ın Yeşilyurt Mahallesi Adana’nın en yüksek nüfusa sahip mahallesidir.

Seyhan hangi ilin eski adı?

ADANA İSMİ NEREDEN GELMEKTEDİR

Seyhan Nehri de Sarus adını almıştır. Hitit etkisinde kalan Fenikeliler, tarım ve bitki tanrılarının ismi olan Adonis’i bereketli topraklarından dolayı Adana’ya isim olarak vermiştir.

Adanalı Kürt olur mu?

Adana’nın kabaca üçte birini Türkmen nüfus, üçte birini Arap Alevi nüfus, geri kalan üçte birini de Kürt ve Suriyeli nüfus oluşturuyor.

Adana ilinin eski adı nedir?

DANUNA adının asırlar boyunca değişerek zamanla BATANA ve daha sonra ADANA olması da çok kuvvetle muhtemeldir. Yöreye gelen Türkler’in, yüksek Torosları aşıp güneye doğru sarkmaları sırasında yöreye ‘Çukurova’ adını vermeleri de doğanın insanlara verdiği ilhamın güzel bir örneğidir.

You might be interested:  Antalya Yağmur Ne Zaman Yağacak?

Adana halkı nereden gelmiştir?

M.S. 7. y.y.´dan itibaren İslam ordularının bölgeye gelişi ile birlikte Arap tarihçileri Adana isminin eski peygamberlerden Yasef´in torunu EZENE´den geldiği fikrini ortaya atmışlardır. Türkler Torosları aşıp güneye indiklerinde buraya Çukurova adını vermişlerdir. Çukurova´nın tarihteki adı KİLİKYA´dır.

Adana belediye başkanları kimler?

Geçmişten Günümüze Başkanlarımız

 • Sait Efendi. (1868-1870)
 • Abdulkadir Efendi Bağdadizade. (1883-1884)
 • Ahmet Tevfik Bey. (1884-1886)
 • Ramazanoğlu Kasım (Ener) Bey. (1890-1892)
 • Debbağzade Hacı Ali Efendi. (1892-1895)
 • İbrahim Rasıh Efendi. (1895-1899)
 • Hacızade Ali Efendi (Yerdelen) (1899-1903)
 • Süphi Paşa. (1903-1906)
 • Adana Belediye Başkanı kimdir?

  Zeydan Karalar (d.

  Seyhan ilçe kaymakamı kimdir?

  20 Ağustos 2021 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 19 Ağustos 2021 tarih ve 2021/412 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile İlçemiz Kaymakamlığına atanan Sayın Mustafa YAVUZ, 27 Ağustos 2021 tarihinde Seyhan Kaymakamlığı görevine başlamıştır.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.