Antakya Kabak Tatlısı Hangi Kabaktan Yapılır?

Antakya Çıtır Kabak Tatlısı Tarifi Kireç kaba alınır, üzerine İki buçuk litre su eklenir. Balkabağı ince ve uzun bir şekilde parçalara ayrılır. Antakya Çıtır Kabak Tatlısı Kireçli suyun içine konulur. Balkabaklarının suyun yüzeyine çıkmaması için üzerine ağırlık konulur. 24 saat bekletilir.

Hatay usulü kabak tatlısı hangi kabaktan yapılır?

Hatay’ın Meşhur Kıtır Kabak Tatlısı/Kireçte Kabak Tatlısı Tarifi İçin Malzemeler

 1. 2 su bardağı su.
 2. 1 kilo kabak ( yemeklik kabak olması gerekir )
 3. 1 kilo şeker.
 4. 1 kilo kireç
 5. 5 litre su.
 6. Çay kaşığının ucuyla limon tuzu.

Kireçte kabak tatlısı hangi kabaktan yapılır?

Kireçte Kabak Tarifi İçin malzemeler

 1. 1 kg soyulmuş bal kabağı
 2. 1 çay bardağı sönmemiş kireç
 3. 2.5 litre su.
 4. 6 su bardağı toz şeker.
 5. 6 su bardağı soğuk su.
 6. Limon tuzu.
 7. Tahin.
 8. Ceviz içi.

Kireçte kabak nerenin?

Pek çok farklı şekilde yapılan kabak tatlısını bu kez Antakya Usulü olan Kireçte Kabak Tatlısı tarifini uygulayarak pişirmeye ne dersiniz? Kireçte kabak tatlısının özelliği kabaklarının dışının sert içinin yumuşak olması ve kabakların dağılmadan pişmesidir.

You might be interested:  Hatay Fransız Işgali Ne Kadar Sürdü?

Kabak tatlısının sert olması için ne yapmalı?

Antakya mutfağının en meşhur lezzetlerinden biri olan kireçte kabak tatlısı için kabaklarınızı pişirmeden önce şekere değil kireçli suya yatırmanız gerekir. Bu işlem kabakların dışlarının sertleşmesine neden olur. Kabaklar en az yarım gün boyunca kireçli suda tutulur. Süre uzadıkça kabakların sertliği de artar.

Sönmüş kireçle kabak tatlısı olur mu?

Sönmemiş kireci derin bir kaba koyalım üzerine 4 litre suyu bir kaba koyup bekletelim. Kirecin üzerine çıkan duru suyu bir kaba alalım. Kabağı soyup karpuz dilimleri gibi doğrayalım kabakları suyun üzerine çıkmayacak şekilde 1 gece bekletelim.

Kireçsiz Kıtır kabak tatlısı nasil yapılır?

Balkabağı Reçeli (Kireçsiz) Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Kabağı soyalım yeşil kısmını tamamen keselim(bu kısmı çorba yapımında kullanabilirsiniz).
 2. Yıkayıp süzdürelim.
 3. İyice süzülen kabağımızı dilediğimiz şekilde doğrayalım.
 4. Pişireceğimiz tencereye kabağı alalım.
 5. Üzerine şekeri limontuzu tarçın ve karanfil ilave edelim.

Balkabağı kireçte neden bekletilir?

kireç kabağın yumuşayıp dağılmasını önlemek için kullanılır. kireçte bekletilen kabak dilimlerinin formu, tatlı pişirildikten sonra da yaklaşık olarak çiğ halindeki kadar diridir. aynı metod patlıcan reçeli yapımında da geçerlidir.

Sarı kabaktan tatlı olur mu?

Sütlü Sarı Kabak Tatlısı Tarifi Nasıl Yapılır? Kabaklar küçük parçalara ayrılıp bir tencerenin tabanına konulur. Toz şeker üzerine dökülür. Altı kısık ateşte açılıp kapağı kapatılır.

Kabak tatlısı kireç yerine ne kullanılır?

Şimdi işin püf noktasına geliyoruz ben kireç kullanmaktan çekindiğim için kabaklarımı büyük bir leğen içerisinde 2, 5 yemek kaşığı karbonatla üzerine gelecek kadar suyla birlikte bir gece boyunca buzdolabında beklettim. Ertesi sabah kabakları bol suyla yıkayarak 15 dakika kadar temiz suda beklettim.

Nerenin bal kabağı meşhur?

‘Bal kabağımız diğer illerde üretilenlere göre oldukça lezzetli. Dolayısıyla büyük şehirlerdeki ünlü lokantalarda bal kabağı tatlıları da Afyonkarahisar’ın bal kabağından yapılıyor. Tüketicilere Afyonkarahisar bal kabağını tatmalarını tavsiye ediyoruz.

You might be interested:  Hatay Sorunu Nasıl Gündeme Geldi?

Hatay kıtır kabak tatlısı nerede yenir?

Sönmemiş kirece batırılıp bekletilerek hazırlanan kabakların dışı kıtır kıtır, rengi saydam ve içi de yumuşak oluyor. İnsan bir kabak tatlısından daha ne ister ki? Biz Güzelburç’taki Alican Restoran’da yedik kabak tatlımızı ama Hatay’da her yerde bu lezzeti deneyimleyebilirsiniz.

Bal kabağı tatlısı nereye ait?

Genellikle Türkiye’nin batısında ve kuzeybatısında, özellikle Aydın ve Sakarya’da yaygındır.

En güzel kabak tatlısı hangi kabaktan yapılır?

Kabak tatlısının ilk aşaması kabağın seçimi ile başlıyor. Biz bir tek tip kabak görüyoruz genelde ama bal kabakları da kendi içlerinde ayrılıyor. Tatlı yapmak için daha sert ve şeker oranı yüksek bal kabaklarını seçmenizi öneririz.

Kabak tatlısı yaparken su konur mu?

Not:-Kabak tatlısı yaparken asla tencereye su konulmaz. Bu kabağın kıvamını bozar. Bir gece önceden şekere yatırılır. Pişirirken tencerenin kapağı kapatılmamalı.

Kabak tatlısı nasıl koyu kıvamlı?

Bekletmeden kabak tatlısı yapmak için, pişirme esnasında tencereye su eklemeniz gerekmektedir. Tam kıvamında şerbeti yakalamak için, kabaklar hafifçe yumuşamaya başladıktan sonra, bir süre kapağını açık bırakarak, pişirmeye devam edin. Bu kabak tatlısının şerbetinin koyulaşmasını sağlayacaktır.

Kireçte kabak tatlısı piştiğini nasıl anlarız?

Kirecin etkisiyle pişen bal kabakları çıtır çıtır bir lezzete kavuşuyor. Ağır ağır piştikçe kıvamı yoğunlaşıyor ve lezzeti de güzelleşiyor. Bu sayede daha uzun süre dayanıyor ve yemelere de doyum olmuyor. Kabağı farklı bir tarifle değerlendirmek isteyenlerinizi buradan alalım.

Kabak tatlısının piştiğini nasıl anlarız?

2-3 saat ya da bir gece ağzı kapalı olarak bekletin. Bu bekleme sırasında kabak su salacağı için pişirirken ayrıca su koymaya gerek yok. Geceden bekletilen kabak kaynayana kadar orta ateşte, kaynadıktan sonra kısık ateşte yumuşayana kadar pişirin. Arada çatalla pişip pişmediğini kontrol edebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.