Antakya Usulü Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır?

Antakya Kabak Tatlısı Hazırlanışı İlk olarak sönmemiş kirecin 4 litre su içerisinde bir gün öncesinden bekletilmesi gerekmektedir. Derin bir kapta olması çok daha iyi olacaktır. Bu kadar uzun süre bekletilen sönmemiş kirecin suyunun daha berrak olduğunu görebilirsiniz.
Antakya usulü kabak tatlısı nasıl yapılır? Kabakları bir gece suda bekletin sabah kabakları kireç suyundan alın iyice yıkayın biraz suda bekletin. Sonra kabakları çatalla delip tencereye alın. Üzerine şekeri dökün sonra iki su bardağı su döküp ocağın üzerine alın kaynamaya başlayınca ocağı kısıp kısık ateşte kaynamaya bırakın.

Hatay Kıtır kabak tatlısı nasıl yapılır?

Kabakları bir gece suda bekletin sabah kabakları kireç suyundan alın iyice yıkayın biraz suda bekletin. Sonra kabakları çatalla delip tencereye alın. Üzerine şekeri dökün sonra iki su bardağı su döküp ocağın üzerine alın kaynamaya başlayınca ocağı kısıp kısık ateşte kaynamaya bırakın.

Antalya usulü kabak tatlısı nasıl yapılır?

Kabaklar suyunu salacağı için ekstra su koymanıza gerek yok. Sabahtan beklettiğiniz şekerli kabakları ocağa alıp yumuşayana kadar pişirin. Daha sonra borcama alıp soğuduktan sonra üzerine tahin ve ceviz dökerek servis edin. Antalya’mızın meşhur tatlısıdır, tahinle lezzetine lezzet katar.

You might be interested:  Antalya Biletleri Ne Kadar?

Kabak tatlısının sert olması için ne yapmalı?

Antakya mutfağının en meşhur lezzetlerinden biri olan kireçte kabak tatlısı için kabaklarınızı pişirmeden önce şekere değil kireçli suya yatırmanız gerekir. Bu işlem kabakların dışlarının sertleşmesine neden olur. Kabaklar en az yarım gün boyunca kireçli suda tutulur. Süre uzadıkça kabakların sertliği de artar.

Aydın usulü kabak tatlısı nasıl yapılır?

Kabakları ince ince dilimliyoruz, tenceremize bir kat kabak bir kat şeker olacak şekilde yerleştiriyoruz. Benim 4 kat oldu yaparken en üstüne kalan şekeri döküp kapağını kapatın. En az 6 saat suyunu iyice salıncaya kadar bekletiyoruz. ( ben aksam yatmadan bırakıyorum sabah pişiriyorum. ).

Kabak tatlısı kireç yerine ne kullanılır?

Şimdi işin püf noktasına geliyoruz ben kireç kullanmaktan çekindiğim için kabaklarımı büyük bir leğen içerisinde 2, 5 yemek kaşığı karbonatla üzerine gelecek kadar suyla birlikte bir gece boyunca buzdolabında beklettim. Ertesi sabah kabakları bol suyla yıkayarak 15 dakika kadar temiz suda beklettim.

Kireçsiz Kıtır kabak tatlısı nasil yapılır?

Balkabağı Reçeli (Kireçsiz) Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Kabağı soyalım yeşil kısmını tamamen keselim(bu kısmı çorba yapımında kullanabilirsiniz).
  2. Yıkayıp süzdürelim.
  3. İyice süzülen kabağımızı dilediğimiz şekilde doğrayalım.
  4. Pişireceğimiz tencereye kabağı alalım.
  5. Üzerine şekeri limontuzu tarçın ve karanfil ilave edelim.

Hangi ilin kabak tatlısı meşhur?

Genellikle Türkiye’nin batısında ve kuzeybatısında, özellikle Aydın ve Sakarya’da yaygındır.

Kabak tatlısı yaparken tencerenin kapağı kapatılır mı?

Pişirirken tencerenin kapağı kapatılmamalı. Bu kapaktaki suyun tencereye akmasına ve sulanmasına neden olur. Kabakları mümkün olduğunca iri parçalar halinde kesmeliyiz.

Kabak tatlısına ne kadar şeker girer?

Gelelim kabak tatlısı pişirmenin püf noktalarına…

Şekerini ayarlamak için aldığınız kabak miktarının neredeyse yarısı kadar (1 kiloya 400 gr gibi) şeker kullanın.

You might be interested:  Antakya Kabak Tatlısı Nerede Yenir?

Kabak tatlısı kaç saat şekerde bekletilir?

Kabak dilimlerini pişirmeden önce toz şeker döküp yaklaşık 3 saat bekletirseniz şekerin tamamen eriyerek kabakla özleşmesini sağlarsınız.

Kabak tatlısı nasıl koyu kıvamlı?

Bekletmeden kabak tatlısı yapmak için, pişirme esnasında tencereye su eklemeniz gerekmektedir. Tam kıvamında şerbeti yakalamak için, kabaklar hafifçe yumuşamaya başladıktan sonra, bir süre kapağını açık bırakarak, pişirmeye devam edin. Bu kabak tatlısının şerbetinin koyulaşmasını sağlayacaktır.

En güzel kabak tatlısı hangi kabaktan yapılır?

Kabak tatlısının ilk aşaması kabağın seçimi ile başlıyor. Biz bir tek tip kabak görüyoruz genelde ama bal kabakları da kendi içlerinde ayrılıyor. Tatlı yapmak için daha sert ve şeker oranı yüksek bal kabaklarını seçmenizi öneririz.

Kireç kabak tatlısı nasıl yapılır?

Kireçte Kabak Nasıl Yapılır?

  1. Sönmemiş kireci büyük bir kabın içine alın.
  2. Kireçli suyun üzerinde çok ince bir tabaka şeklinde duran kireç kaymağını suyuyla birlikte (suyu bulandırmamaya dikkat edin) alarak başka bir kaba aktarın.
  3. Kabak dilimlerini ekleyin.
  4. Kabakları sudan alıp iyice yıkayın.

Bal kabağı tatlısı fırında nasıl yapılır?

Toz şeker eriyene kadar 3-4 saat dinlendirin. İsteğe göre 1 gecede dinlendirebilirsiniz. Daha sonra şeker eriyip, kabaklar suyunu saldığı zaman kabakları önceden ısıtılmış 190 derece fırına verin. Kabaklar yumuşayana kadar 1 saat kadar pişirin.

Hangi ilin kabak tatlısı meşhur?

Genellikle Türkiye’nin batısında ve kuzeybatısında, özellikle Aydın ve Sakarya’da yaygındır.

Bal kabağı tatlısı fırında nasıl yapılır?

Toz şeker eriyene kadar 3-4 saat dinlendirin. İsteğe göre 1 gecede dinlendirebilirsiniz. Daha sonra şeker eriyip, kabaklar suyunu saldığı zaman kabakları önceden ısıtılmış 190 derece fırına verin. Kabaklar yumuşayana kadar 1 saat kadar pişirin.

Sönmüş kireçle kabak tatlısı olur mu?

Sönmemiş kireci derin bir kaba koyalım üzerine 4 litre suyu bir kaba koyup bekletelim. Kirecin üzerine çıkan duru suyu bir kaba alalım. Kabağı soyup karpuz dilimleri gibi doğrayalım kabakları suyun üzerine çıkmayacak şekilde 1 gece bekletelim.

You might be interested:  Antalya Şehir Hastanesi Ne Zaman Yapılacak?

Bal kabağı tatlısı nasıl yapılır?

Kabakları geniş bir tencereye alın ve üzerine şekeri ekleyin. Tencerenin kapağını kapatın ve en az 3 saat ya da 1 gece tezgahta bekletin. Bekleme süresi sonrasında suyunu salan kabakları ocağa alın. Kapağı kapalı şekilde yumuşayana kadar yaklaşık 30-50 dk kontrollü olarak pişirin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.