Antalya Da Ne Yetişir?

Antalya bölgesinin verimli topraklarında çeşitli tarım ürünleri yetiştirilmektedir. Buğday, arpa ve yulaf en yaygın olarak yetiştirilen tarım ürünleridir. Ayrıca 35 bin hektar alanda pamuk, susam, soğan, yer fıstığı, nohut ve sebze yetiştirilmektedir. Örtü altı yetiştiriciliğinde en gelişmiş ilimizdir.
Antalya’da Ne Yetişir? Verimli topraklarında çeşitli tarım ürünleri yetişmektedir. Tarım ürünleri içinde en çok buğday, arpa ve yulaf yetişir. Ayrıca pamuk, susam, soğan, yer fıstığı, nohut, 35 bin hektar üzerinde sebze yetişir.

Antalya’da en çok hangi meyve yetişir?

En çok muz, portakal yetişen ilimiz Antalya’dır. Mandalina, limon, greyfurt Antalya’nın başta gelen gelir kaynağıdır. Zeytincilik oldukça gelişmiştir. Meyvecilikte çok ileri durumdadır.

Antalya ilinde hangi ürünler yetişir?

Pamuk, yer fıstığı, susam, turunçgiller, muz ve turfanda sebzeler daha çok kıyı kesminde yetiştirilmektedir. Tahıl, baklagiller, şekerpancarı, üzüm, ayva ve armut gibi meyvalar bölgenin iç kesimlerinde üretilmektedir. Antalya Bölgesinde, sera ile üretim son yıllarda büyük gelişme göstermiştir.

Antalya’nın meyve olarak neyi meşhur?

Antalya İle Özdeşleşmiş 7 Meyve

 1. 1- Frenk Yemişi. Halk dilinde “Dikenli İncir”, ”Babutsa”, ”Kaktüs Meyvesi” ve “Kaynanadili” olarak da anılan Frenk yemişi; başta Gazipaşa bölgesi olmak üzere Antalya’da bolca yetişir.
 2. 2- Turunç
 3. 3- Şadok.
 4. 4- Bergamot.
 5. 5- Zerdali.
 6. 6- Hurma.
 7. 7- Muşmula.
 8. Bonus: Ve Tabi ki PORTAKAL
You might be interested:  Antalya Cam Piramit Hangi Otobüs?

Antalyada hangi meyve yetişir?

Antalya Ovası’nda 57 çeşit portakal, 24 çeşit mandalina 25 çeşit limon, 6 çeşit altın top (grappe), 1 çeşit tatlı limon, 9 çeşit turunç, 2 çeşit bergamot gibi turunçgiller dışında 36 çeşit meyve yetişir.

Antalya’da en çok ne üretilir?

Tarım ürünleri içinde en çok buğday, arpa ve yulaf yetişmektedir. Ayrıca pamuk, susam, soğan, yer fıstığı, nohut, 35 bin hektar üzerinde sebze yetişmektedir. Seracılıkta en ileri olan ilimizdir. 32 bin hektarlık seralarda domates, biber, fasulye, patlıcan, hıyar, kavun ve karpuz yetiştirilir.

Antalya neyi ile ünlüdür?

Antalya’nın Yöresel Yemekleri

 • Kelle Paça Çorbası
 • Arabaşı Çorbası
 • Sedik Aşı
 • Testi Kebabı
 • Taratorlu Tekir Tava.
 • Gökçesu Pilavı
 • Kabak Çiçeği Dolması
 • Barbunya Piyazı
 • Antalya yaşanabilir bir yer mı?

  Sanıldığının aksine Antalya sadece yaz tatili için değil, sürekli yaşamak için de tercih edilecek bir kenttir. “Yaz tatili deyince aklınıza gelen ilk şehir neresidir?” diye sorulsa “Antalya” cevabını verenler çoğunlukta olur. Haksız da sayılmazlar; çünkü bu güzel şehir, adeta Türkiye’nin turizm başkentidir.

  Akdeniz tarım ürünleri nelerdir?

  Akdeniz İkliminde Yetişen Ürünleri

  Akdeniz ikliminde yetişmekte olan ürünler genel olarak turunçgiller, tütün, muz, buğday, pirinç, gül, haşhaş ve de pamuk şeklinde yer almaktadır.

  Antalya’nın hangi tatlısı meşhur?

  Antalya’ya Özgü Mutlaka Denemeniz Gereken 7 Yöresel Tatlı

  1. 1- Kabak Tatlısı Kabak tatlısı denince akla ilk gelen şehirdir Antalya.
  2. 2- Kıvrım (Gıvrım)
  3. 3- Tahinli Katmer.
  4. 4- Cillincop (Tahinli Un Helvası)
  5. 5- Hamali Tatlısı
  6. 6- Elmalı Baklava.
  7. 7- Babata Keki.

  Antalya’da hangi çiçekler yetişir?

  Bize Ulaşın

 • Myrtillocactus geometrizans (CACTACEAE)
 • Cupressocyparis leylandii three balls (CUPRESSACEAE)
 • Nandina domestica (BERBERIDACEAE)
 • Allium schoenoprasum (ALLIACEAE)
 • Prunus dulcis (Amygdalus) (ROSACEAE)
 • Morus alba fruitless pyramid shaped (Morus platanifolia) (MORACEAE)
 • Arbor plantationis Machina.
 • You might be interested:  Antalya Karaalioğlu Parkı Nerede?

  Antalya’da incir yetişir mi?

  Ülkemizde Antalya, Mersin ve Adana gibi sıcak iklime sahip illerde yetişen dikenli incir(Hint inciri) faydaları ile sizleri şaşırtacak.

  Antalyada elma yetişir mi?

  Antalya’nın sahil bölgesine summer red, anna elma fidanı çeşitlerini dikebilirsiniz.Yayla kesimlere ise golden elma, fuji çeşitleri, gala çeşitleri, red chief, scarlet, granny smith elma, Safranbolu çıtırı, scarlet, ginger gold, early red one, sarı İngiliz gibi çeşitleri dikebilirsiniz.E-fidancim.com üzerinden elma

  Antalyada hangi cins ceviz olur?

  Antalya Ceviz Fidanı Yetiştiriciliği

  Bu nedenle Antalya’nın kıyı bölgelerinde Chandler ve Pikan cevizi çeşitlerini yetiştirmek daha uygundur. Yayla kesimlerinde ise Chandler, Fernor, Fernette, Kaman, Şebin, Bilecik, Pedro çeşitleri yetiştirilebilir.

  Papaya Antalyada yetişir mi?

  Papaya yetiştiriciliği ülkemizde Akdeniz Bölgesi’nde yapılıyor. Antalya ve Mersin’de birçok papaya yetiştiricisi çiftçimize rastlayabilirsiniz. Bu şehirlerdeki Gazipaşa, Alanya ve Silifke ilçeleri, papaya yetiştiriciliğinde önemli rol oynuyor.

  Aydın tarım ürünleri nelerdir?

  İlimizde en çok yetiştirilen ürünler; İncir, zeytin, pamuk, kestane, çilek, enginar, yerfıstığı, mısır, turunçgil ve hemen hemen her türlü sebzedir. almaktadır. Aydın, ülkemizde üretilen bitkisel ürünlerden 21’inde Türkiye’de ilk 10’da yer alarak ülke tarımındaki önemini göstermektedir.

  Akdeniz meyveleri nelerdir?

  Muz, avokado, mango, papaya, pitaya (ejder meyvesi), lychée (liçi), passiflora (çarkıfelek), guava, kivi ve daha adını bildiğimiz bilmediğimiz daha birçok tropik meyve

  Antalya Manavgatta ne yetişir?

  Antalya Manavgat Havzasında Desteklenen Tarım Ürünleri Nelerdir?

 • Buğday (Ekmeklik)
 • Buğday (Makarnalık)
 • Mısır Dane.
 • Pamuk.
 • Zeytinyağı
 • Hangi ilde hangi meyve yetişir?

  Portakal, mandalina, limon, greyfurt, kavun ve turunç Karadeniz Bölgesinde en çok yetişen meyvelerdir. Bunun yanında Amasya’da elma, Kastamonu’da erik ve Orta Karadeniz’de ise üzüm de yetişmektedir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.