Antalya Manavgat Nasıl Bir Yer?

Antalya’nın en büyük ilçeleri arasında yer alan Manavgat, Alanya’dan sonra da en kalabalık nüfusa sahiptir. Kuzeyi Toroslarla çevrili olan Manavgat adını daha önceden buralara yerleşen ve Manav ismi verilen Türk ırklarından almıştır. 1220 senesinde Selçuklu, 1472 yılında ise Osmanlı topraklarında yer almıştır.
Huzur veren doğası, tertemiz havası ve sakinliğiyle Manavgat, Akdeniz Bölgesi’nin önde gelen tatil beldeleri arasındadır. Yaz aylarında sadece ülkemizden değil dünyanın birçok şehrinden misafirlerini ağırlayan Manavgat’a son yıllarda yerleşenlerin sayısı bir hayli artmıştır.
Antalya şehir merkezinin doğusunda yer alan Manavgat, Antalya’nın ikinci en büyük ilçesi. Manavgat, Türkiye ’nin en fazla doğal güzelliğe sahip yerlerinden birisi olmasının yanında tarihi ve kültürel değerleriyle de görmeye değer bir belde. Manavgat Şelalesi de Manavgat’ın en çok bilinen yeri.

Antalya Manavgat Neyi Meşhur?

Manavgat Bölgesindeki En İyi Gezilecek Yerler

 1. Apollo Tapınağı 5.121. Tarihi Yerler Eski Kalıntılar.
 2. Köprülü Kanyon Milli Parkı 502. Ulusal Parklar Kanyonlar.
 3. Side Anfi Tiyatrosu. 3.267. Eski Kalıntılar.
 4. Novamall Manavgat AVM. 277.
 5. 5. Oymapınar Barajı 293.
 6. Manavgat Şelalesi. 2.397.
 7. Side Müzesi. 1.295.
 8. 8. Side Antik Kenti. 317.
You might be interested:  Antakya Nöbetçi Eczane Nerede?

Antalya Manavgat denizi nasıl?

Denizi dalgalıdır. Plajda bulunan küçük tesisten şezlong ve şemsiye kiralamak mümkündür. Ayrıca kişisel ihtiyaçların karşılandığı olanaklarda yine tesis tarafından sunulmaktadır. Manavgat’ın profesyonel yüzücülerinin sıklıkla tercih ettiği bir noktadır.

Manavgat kışın nasıl?

Serin mevsim 4,0 ay uzunluğundadır ve 29 Kasım tarihinde başlayıp 27 Mart tarihine kadar sürer, günlük ortalama yüksek sıcaklık 18°C altındadır. Manavgat bölgesindeki en soğuk ay Ocak ayıdır; bu ayda ortalama düşük sıcaklık 8°C iken yüksek sıcaklık 15°C düzeyindedir.

Antalya Manavgat arası kaç kilo?

Antalya ile Manavgat arası kaç km yaklaşık olarak toplam 77 Kilometre mesafededir. Antalya Manavgat arası kaç saat sürer sorusunun yanıtı ise; yolculuk süresi arabanız ile yaklaşık 1 saat 32 dakika sürecektir. Yani şimdi yola çıkarsanız saat varış saatiniz yarın 01:09 olacaktır.

Manavgat Turistik mi?

Yerli ve yabancı binlerce turisti ağırlayan Antalya’nın ilçesi Manavgat’ta gezip görülecek birçok önemli destinasyon bulunmaktadır. Tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Manavgat’ta gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz birçok doğal güzellik, tarihi yapı, müze, plaj ve antik kent yer almaktadır.

Manavgat’ta ne var?

Manavgat, Antalya İlimizin en büyük ilçelerinden biri olup kendi adını taşıyan ırmak üzerinde yer alan Manavgat Şelalesi ile meşhurdur. Manavgat Şelalesi ilçeye 4 km uzaklıktadır. Manavgat Irmağı’nın ortasından geçtiği ilçe Türkiye ve Antalya Turizminin en önemli merkezlerinden biridir.

Manavgat denizi sığ mı?

Sahil şeridinin oldukça uzun olduğu plajın denizi ilk 7-8 metreye kadar sığdır. Üzerinden denize atlayabileceğiniz iskeleler de bulunan plajın etrafında tuvalet, giyinme ve duş gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz tesisler de yer almaktadır.

Antalya Manavgat Side denizi nasıl?

Mavi Bayrak statüsüne sahip olan denizi, oldukça berrak ve temizdir. Kumla karışık çakıl taşlarının oluşturduğu sahili, geniş bir alanı kapsamaktadır. Denizinin sığ olduğu plaj, aile ve profesyonel olmayan yüzücüler için uygundur.

You might be interested:  Mersin Anadolu Imam Hatip Lisesi Nerede?

Antalyada en güzel deniz nerede?

Antalya’nın en popüler plajları arasında bulunan Kaputaş Plajı, Kaş ile Kalkan arasında yer almaktadır. Plaj, şehir merkezine 200 kilometre uzaklıkta Kaş ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Manavgat’ın genel özellikleri nelerdir?

Manavgat’ın kuzeyi Toros Dağları ile çevrilidir. Sahil şeridi plajları ve eşsiz kumsallarla kaplıdır. Denizden iç bölgelere gidildikçe ekilebilen düz ovaların yanında engebeli bir arazi yapısı gözlenir. Toros Dağları arasında gizlenen Eynif Ovası ünlüdür.

Manavgat’ın geçim kaynakları nelerdir?

İlçede sanayi gelişmemiştir. Ancak tarıma dayalı olarak pek çok fabrika bulunmaktadır. Bunlar dışında bölgenin doğal getirisi olarak turizm ilçenin en önemli gelir kaynaklarındandır.

Manavgat merkez ilçe mi?

Manavgat, 2283 km²’lik yüzölçümüyle Antalya ilinin en büyük ilçesidir. Manavgat Şelalesi, Türkiye’nin en düzenli akan akarsuyu Manavgat Irmağı üzerindedir.

Manavgat Denize uzaklığı ne kadar?

Manavgat Hakkında

Manavgat denizden 3 km içeride yer aldığı için denize ve plajlara ulaşım oldukça kolay.

Antalya Manavgat yol ücreti ne kadar?

En Ucuz Antalya – Manavgat Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

Otobüs Firması Bilet Fiyatı Ortalama Sefer Süresi
Isparta Petrol Turizm 40,00 TL 1 Saat
Lüks Erova Turizm 80,00 TL 1 Saat 7 Dakika

Manavgat Antalya merkeze ne kadar uzaklıkta?

Antalya ile Manavgat arası kendi aracınızla yaklaşık 1 saat 32 dakikadır. Antalya ile Manavgat arası kaç km yaklaşık olarak toplam 77 kilometre mesafededir.

Antalya Manavgat Ne Yenir?

Manavgat’ta Nerede Yemek Yenir? 12 Meşhur Lezzet Durağı

 • 2) Elia Restaurant.
 • 3) Sultan Sofrası
 • 4) Kibrit Kasap Mangal.
 • 5) Umut Pide & Kebap Salonu.
 • 6) Orfoz Restaurant.
 • 7) Cihan Pide & Kebap Salonu.
 • 8) Radika Meze & Balık Restoran.
 • 9) Side Ocakbaşı Restoran.
 • Manavgat’ın neyi meşhur yemek?

  Antalya’nın Yöresel Yemekleri

  You might be interested:  Antalya Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Nerede?
 • Kelle Paça Çorbası
 • Arabaşı Çorbası
 • Sedik Aşı
 • Testi Kebabı
 • Taratorlu Tekir Tava.
 • Gökçesu Pilavı
 • Kabak Çiçeği Dolması
 • Barbunya Piyazı
 • Manavgat şelalesi giriş ücreti ne kadar?

  Manavgat Şelalesi girişi ücretlidir. Girişlerde 6 lira gibi bir ücret alınmaktadır. Ancak gazi ve şehit yakınlarından ücret talep edilmez. Manavgat şelalesi Türkiye’nin en önemli turizm merkezleri arasında yer alır.

  Manavgat nerelere yakın?

  Manavgat ilçesi, Antalya’nın ilçelerinden güneydoğuda Alanya, doğuda Gündoğmuş, kuzeydoğuda Akseki, kuzeyde İbradı ve batıda Serik ilçeleriyle birlikte kuzeyde Isparta’nın Sütçüler ve Konya’nın Derebucak ilçeleriyle de komşudur.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.