Antalya Phaselis Tüneli Nerede?

Antalya’yı, Ege ve İç Anadolu bölgelerine bağlayan doğu-batı aksı konumundaki Akdeniz sahil yolunun batı kesiminde yer alan 1305 metrelik çift tüpten oluşan Phaselis Tüneli’nin açılış törenine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan video konferans yöntemiyle katıldı.
Phaselis (Faselis) Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunuyor. Phaselis Tüneli ise Kemer-Kumlucu Yolu’nda bulunuyor. Phaselis Tüneli hangi illeri birbirine bağlıyor? Phaselis Tüneli 2×2 şeritli yolda, bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol standardında hizmet verecek. Dağlık yapıya sahip güzergah tünel ile ulaşım standardını artıracak.

Phaselis Tüneli ücreti ne kadar?

Türkiye’nin turizm cenneti Antalya’yı Ege ve İç Anadolu’ya bağlayan tünel Başkan Erdoğan tarafından açıldı. 100 yıllık rüyanın gerçekleştiği Phaselis Tüneli, 450 Milyon TL’ye mal oldu. Tünel bağlantı yolları ile birlikte 3.6 kilometre uzunluğa sahip.

Antalya Phaselis Tüneli ne zaman açılacak?

Antalya Demirkapı Tüneli 2022’de açılacak!

Hangi tünel açıldı?

Vali Ersin Yazıcı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılımı ile Phaselis Tüneli’nin açılışı gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan video konferans yoluyla açılış törenine katıldı.

Phaselis tünelini hangi firma yaptı?

1.400 metre çift tüpten oluşan Phaselis tünelinin tüm Elektromekanik işleri Özgen Grup tarafından yapılmaktadır.

You might be interested:  Adana Antik Kent Ne Amaçla Yapılmıştır?

Beyşehir Antalya yolu ne zaman bitecek?

Yolun bir kısmı tamamlanmış ama iki tane tünelin şu anda yapımı devam ediyor. Henüz şu anda trafiğe açılmış durumda değil. Yetkililerle görüşmemizde de şu an için bir tarih verilemediğini ifade ediyorlar. Sadece 2023 yılında bitirileceğinden söz ediyorlar.

Phaselis tüneli açıldı mı?

Tünelimizin bugün hizmete girmesiyle yol güzergahı 2 kilometre, seyahat süresi de 10 dakika kısalacaktır. Hizmete açtığımız her yol, tıpkı akarsu gibi geçtiği her yerin üretim, istihdam, ticaret, turizm ve kültürel yaşamına can katıyor.

Phaselis tüneli hangi ilçede?

Antalya’yı Ege’ye ve İç Anadolu Bölgesi’ne bağlayan doğu-batı aksı konumundaki Akdeniz sahil yolunun batı kesiminde yer alan tünelin 1292 metrelik çift tüpten oluşuyor. Tünel sayesinde Antalya’nın ilçeleri olan Demre, Finike, Kumluca, Kemer, Kaş ve Kalkan’dan erişim kolaylığı sağlanacak.

Phaselis anlami ne?

PHASELİS TARİHÇESİ

Hellen dilinde “Tanrı esirger” anlamında bir sözcüktür. Bilge Umar’a göre Luwi kökenli olup “deniz kentçiği” anlamındaki “Passala” dan gelir. Yunanca’da “fasulye” anlamına gelir. Antik kaynaklar kenti “yüksek” ve “rüzgarlı” diye tanımlar.

Phaselis tüneli neden yapıldı?

Antalya’nın turizm potansiyeli dikkate alındığında ortaya çıkan ulaşım ihtiyacını karşılayarak, kalkınmasını destekleyecek karayolu yatırımlarının öneminin arttığına vurgu yapılan açıklamada, bu kapsamda Phaselis Tüneli’nin inşa edildiği kaydedildi.

Mersin Antalya arası kaç tünel açıldı?

ANTALYA-MERSİN ARASINDAKİ 6 TÜNEL VE 1 VİYADÜK HİZMETE AÇILDI. Mersin-Antalya arasındaki Akdeniz Sahil Yolu üzerinde bulunan 6 tünel ile 1 viyadük törenle hizmete açıldı.

En uzun tünel kaç km?

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi kapsamında Samanlı Dağı delinerek, 3 şeritli 2 tüp olarak yapılan Orhangazi Tüneli, 3 bin 590 metreyle Türkiye’nin en uzun otoyol tüneli unvanını taşıyor.

Zigana Tüneli ücretli mi?

Kazı ve delme çalışmaları tamamlanan ve 90 kişilik ekibin çalıştığı tünelin 400 metresi betonlanıp bariyer yerleştirme çalışmaları tamamlandı. Mayıs 2015’te açılacak tünelden, ilkinin aksine geçiş ücreti alınmayacak.

You might be interested:  Antalya Marti Ne Kadar?

Alacabel Tüneli ne oldu?

Çalışmaların 2023`ün sonunda tamamlanmasının hedeflendiğini ifade eden Tutal, ‘Mevcut durumda 7.3 kilometre uzunluğunda olan tünel, gidiş ve gelişli olup, sol tüp 7 bin 360, sağ tüp 7 bin 360 metre olmak üzere toplamda 14 bin 720 metre. Her iki tüpte 12 bin 50 metresi açılmış durumda.’ dedi.

Faselis giriş ücreti ne kadar?

Phaselis Giriş Ücreti 2022

Tek giriş için kişi başı 70 TL ödemek yerine Müzekart almanız en mantıklısı. 2022 yılı Phasalis Antik Kenti giriş için gişeden 60 TL karşılığında Müzekart alarak bir yıl boyunca tüm müzelerden ücretsiz faydalanabiliyorsunuz.

Phaselis müze kart geçerli mi?

Müzekart’la giriş yapılabilen bir plaj: Phaselis, Tekirova, Türkiye – Tripadvisor.

Phaselis de denize girilir mi?

Phaselis Koyu’ndaki hiçbir plajda şezlong ve şemsiye bulunmuyor. Ancak kumsalların hemen ardındaki ağaçlar gölgeleri sayesinde sıkıntı yaşamanıza engel oluyor. Ayrıca plaj seçiminizi Kuzey Liman’dan yana kullanacaksanız, öncesinde üşenmeyip Güney Plajı’ndaki dalga durumunu kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Phaselis de nerede denize girilir?

Phaselis plajları

  • Kuzey limanı plajı, antik kentin girişinde ilk göreceğiniz, bölgenin ikinci büyük plajı. Burada sahil sakin, deniz berrak ve kumsal çakıl taşlı.
  • Merkez limanı plajı, kentin en küçük ve de en sakin plajı.
  • Güney limanı plajı, Phaselis’in en popüler ve en büyük plajı.
  • Leave a Reply

    Your email address will not be published.