Hatay Dörtyol Nasıl Bir Yer?

Dörtyol Nerede Dörtyol ilçesi Hatay ilimize bağlı 15 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 84 km uzaklıktadır.

Hatay’da nerede kalınır?

Hatay’da Nerede Kalınır? Kardeşliğin ve birlikteliğin şehri olarak bilinen Hatay Türkiye’nin en güneyinde, Akdeniz Bölgesi’nin doğu kıyılarında yer almaktadır. Nüfus bakımından ülkemizin en kalabalık on üçüncü şehri olan Hatay’da 2017 nüfus verilerine göre yaklaşık 1.575.226 kişi yaşamaktadır.

Hatay’a nasıl gidilir?

Hatay’a Nasıl Gidilir? AkdenizBölgesi’nde yer alan Hatay’a karayolu, havayolu ve denizyolu ile kolayca ulaşabileceğiniz gibi demiryolu da kente ulaşımda bir diğer seçenektir. Hatay’a gitmek için tercih edeceğiniz ulaşım aracı hangi şehirden gideceğinize bağlı olarak değişiklik gösterir.

Hatay nerededir?

Hatay Nerededir? Akdeniz Bölgesi’nin doğu ucunda yer alan Hatay doğusunda ve güneyinde Suriye, kuzeyinde Osmaniye, kuzeybatısında Adana, kuzeydoğusunda Gaziantep, batısında Akdeniz ile komşudur. Hatay ilinin merkezi Antakya, Anadolu’nun en eski yerleşim merkezlerinden biriyken İskenderun Akdeniz’in önemli liman şehirlerindendir.

Hatay Dörtyol nasil bir yer?

Türkiye’nin ve Hatay’ın en güney uçlarında yer alan bölgelerden biri olan Dörtyol, yılın her döneminde ziyaretçi ağırlayan bir ilçedir. Hem Akdeniz’e sınırı olması ile hem de doğal güzellikler ve tarihi yapılar açısından zengin seçeneklere sahip olan Dörtyol ilçesinin aynı zamanda ılıman bir iklimi bulunmaktadır.

You might be interested:  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Hangi Partiden?

Hatay Dörtyol Neyi Meşhur?

Hatay Dörtyol’da görebileceğiniz pek çok tarihi kalıntı ve anıt bulunmaktadır.

 • İlk Kurşun Anıtı: Kurtuluş Savaşı’nın anısını yaşatmak üzere ‘İlk Kurşun Anıtı’ 9 Ocak 1994’de, ‘ilk Kurşun Müzesi’ ise 9 Ocak 1997’de açılmıştır.
 • Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi: 16.
 • Hatay Dörtyol eskiden nereye bağlıydı?

  07 Temmuz 1939 yılına kadar Seyhan’a (ADANA) bağlı olan Dörtyol, Hatay’ın anavatana katılmasıyla bu ilimize bağlanmıştır.

  Hatay Dörtyol adı nereden geliyor?

  Bugün Dörtyol olarak bilinen ve üç köyün birleşmesi ile oluşan kazanın merkezi Ermenilerin çoğunlukla bulunduğu Çokmerzimen köyünün bir mahallesi olarak kurulmuştur. Bu mahalle Çokmerzimen, Özerli ve Ocaklı köylerinin kavşak noktasında bulunduğundan Dörtyol adını almıştır.

  Hatay Dörtyol Arap mı?

  Hatay’ın çoğunluk nüfusunu Türkler oluşturmaktadır. İskenderun, Antakya, Dörtyol, Yayladağ, Reyhanlı, Erzin, Belen, Kırıkhan, Hassa ilcelerinde Türkler çoğunluktadır.

  Dörtyol’da deniz var mı?

  Dörtyol ilçesi iklimsel olarak denize girmeye ve tatil yapmaya son derece uygun olduğu için sizler de ilçe ziyaretinizde bu plajları tercih edebilirsiniz. Dörtyol ilçesinde bir beach bulunmasa da halk plajları ile birlikte Akdeniz’in güzel sularında keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

  Hatay Dörtyol ne yenir?

  Özellik

  Mesafe
  Diyez Cafe, Özerli Akdeniz Caddesi, 54 Özerli, Dörtyol, Hatay 4.1 puan 38 reyting 4.6 km.
  Kırmızı Döner Dörtyol, Sanayi Çaylı Caddesi, 9 Sanayi, Dörtyol, Hatay 4.2 puan 75 reyting 887 m.
  Meram Kebap, Numune Evler İnönü Caddesi, 9 Numune Evler, Dörtyol, Hatay 4.2 puan 44 reyting 1 km.

  Dörtyol’un tarihi ve turistik yerleri nelerdir?

  Dörtyol’da Yer Alan ve Mutlaka Ziyaret Etmeniz Gereken Tarihi Yerler

 • İlk Kurşun Anıtı Dörtyol’da yer alan en önemli tarihi yapılardan biri İlk Kurşun Anıtı’dır.
 • İlk Kurşun Müzesi ve Atatürk Evi.
 • İsos Harabeleri.
 • Kırık Köprü
 • Mancınık Kalesi.
 • Kinet Höyük.
 • You might be interested:  Antakya Yı Kim Kazandı?

  Hatay Dörtyol hangi Türk boyundan?

  Dörtyol’un kuruluş yılları 11. yüzyılın sonlarına dayanmaktadır. 1338 yılında Memlüklerin Çukurova’yı fethinden sonra Üç Oklu Türkmen Boyları içinde bulunan Özerler’ in Özerli ve Ocaklı’ mahallelerine yerleştikleri tespit edilmiştir.

  Hatay Dörtyol nüfusu ne kadar?

  İLÇEMİZİN NÜFUS VE NÜFUS YOĞUNLUĞU

  İLÇE ADI NÜFUSU YÜZÖLÇÜMÜ (Km²)
  DÖRTYOL 117.053 342

  Hatay Dörtyol kim işgal etti?

  2 Kasım 1918’den itibaren M. Kemal Paşa ve Kuzey Suriye’de bu lunan ordularımız Hassa-Islahiye ve Belen-Dörtyol yörelerine doğru çe kilmeye başladı. 5 Türk ordularının boşalttıkları yerleri ve Katma’yı 20 otomobille gelen bir İngiliz birliği Arap ve Ermenilerin sevinç gösterileri ile hemen işgal etti.

  Hatay Dörtyol nereye yakın?

  Dörtyol, Hatay’ın ilçesidir. 2021 Dörtyol Nüfusu:127.989’dır. Dörtyol ilçesi kuzeyde Osmaniye, doğuda Hassa, güneyde Payas, batıda Erzin ile komşudur.

  Dörtyol neden Hatay’a bağlandı?

  Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK; 14 Ocak 1925, 16 Mayıs 1926 ve 15 Şubat 1931 tarihlerinde olmak üzere toplam 3 defa Dörtyol’umuza teşrif etmişlerdir. 1939 yılına kadar Seyhan’a (ADANA) bağlı olan Dörtyol, Hatay’ın anavatana katılmasıyla bu ilimize bağlanmıştır.

  Ilk kurşun Dörtyol mu izmir mi?

  Milli mücadelede ilk kurşunun sıkılışının 100. yılı Toksoy: ‘İlk kurşun, İzmir’den 5 ay 17 gün önce Dörtyol’da Kara Mehmet Çavuş tarafından 19 Aralık 1918 yılında sıkıldı’

  Dörtyol Hatay arası kaç kilometredir?

  Hatay ile Dörtyol arası kaç km yaklaşık olarak toplam 91 Kilometre mesafededir. Hatay Dörtyol arası kaç saat sürer sorusunun yanıtı ise; yolculuk süresi arabanız ile yaklaşık 1 saat 40 dakika sürecektir. Yani şimdi yola çıkarsanız saat varış saatiniz bugün 20:59 olacaktır.

  Hatay Dörtyol ne yenir?

  Özellik

  Mesafe
  Diyez Cafe, Özerli Akdeniz Caddesi, 54 Özerli, Dörtyol, Hatay 4.1 puan 38 reyting 4.6 km.
  Kırmızı Döner Dörtyol, Sanayi Çaylı Caddesi, 9 Sanayi, Dörtyol, Hatay 4.2 puan 75 reyting 887 m.
  Meram Kebap, Numune Evler İnönü Caddesi, 9 Numune Evler, Dörtyol, Hatay 4.2 puan 44 reyting 1 km.
  You might be interested:  Adana Fm Mesaj Nasıl Atılır?

  Hatay Dörtyol nüfusu ne kadar?

  Dörtyol, Hatay’ın ilçelerinden biridir. Nüfusu 127.989 kişi olup bu bakımdan 922 ilçe ve 51 merkez ilçe arasında 192, ilde 4.dür.

  Hayye ne demek Hatay?

  türkçe’ye haydi olarak çevirebileceğimiz arapça kelime. örnek: ezanlarda duyulan ‘hayye ale’s salah’ haydi namaza ‘hayye alel felah’ haydi kurtuluşa demektir.

  Hatay Dörtyol Nöbetçi eczane hangisi?

  Haftalık Nöbetçi Listesi

 • 04 Temmuz 2022. Eczane Adı ELİF ECZANESİ Adresi.
 • 05 Temmuz 2022. Eczane Adı NEHİR ECZANESİ
 • 06 Temmuz 2022. Eczane Adı DURU ECZANESİ
 • 07 Temmuz 2022. Eczane Adı İKİZ ECZANESİ
 • 08 Temmuz 2022. Eczane Adı ŞİFA ECZANESİ
 • 09 Temmuz 2022. Eczane Adı MANCAK ECZANESİ
 • 10 Temmuz 2022. Eczane Adı HİNTOĞLU ECZANESİ
 • Leave a Reply

  Your email address will not be published.