Mersin Mut Nasıl Bir Yer?

Mut İlçesi Toros dağları eteklerinde, Göksu Nehri kıyılarında kurulmuştur.Doğusunda Silifke, Batısında Erdemli, Kuzeyinde Karaman ve Güneyinde Gülnar topraklarıyla çevrili Mersin-Karaman Devlet karayolu (D-715) üzerinde ve 250-300 rakımda yerleşimi bulunmaktadır.
Toros Dağları’nın etek kısımlarında yer alan Mut ilçesi, Göksu Nehri’nin kıyı kesimlerinde konumlanmış olan bir ilçe olması ile bilinir. İlçenin doğu kesiminde Silifke’yi görürsünüz, kuzey kesiminde ise Karaman yer alır. İlçe içerisinde hem karasal iklim hem de Akdeniz iklimi hüküm sürer. Yazlar sıcak ve kuraktır.
Mut Türkiye’nin güneyinde bulunan Akdeniz Bölgesinde Mersin kentinde yer almaktadır. Mut ilçesinin nüfusu (2020) yaklaşık olarak 63.269 dur. Mut ilçesine komşu ilçeler; kuzeyinde ve batısında Karaman ili ile birlikte doğusunda Silifke ilçesi, güneyinde Gülnar ilçesi yer almaktadır.

Mersin Mut ün neyi meşhur?

Doğal güzelliklerinin mucizelerini görmeye gelen her yıl yerli ve yabancı turist sayısını ikiye katlıyor.

 • Mut.
 • Mersin Mut.
 • Yerköprü Şelalesi.
 • Yerköprü Şelalesi (Göksu Şelalesi)
 • Alahan Manastırı
 • Alahan Manastırı
 • Sertavul Geçidi.
 • Sertavul geçidi.
 • Mersin Mut da deniz var mı?

  Mut, 2860 km2’lik yüzölçümü ile ilin alanca üçüncü büyük ilçesidir. Denizden yüksekliği 300 metredir. Toros Dağları eteğinde kurulan ve Mersin’in denize kıyısı olmayan ilçelerinden biridir.

  You might be interested:  Akdeniz Festivali Adana Nerede Olacak?

  Mersin Mut da ne yetişir?

  Başlıca yetiştirilen ürünler, zeytin, kayısı (sofralık), erik, üzüm, incir, kavun, antepfıstığı ve biber. Mersin zeytin üretiminin yüzde 56’sı, Türkiye üretiminin ise yüzde 5.6’sının yapıldığı Mut’taki zeytinciliğin tarihi oldukça eskiye dayanıyor.

  Mersin Mut hangi Türk boyu?

  Bölgenin Karamanoğlu beyliğinin eline geçmesinden sonra, Karamanoğulları Mut ve çevresini mamur etmişlerdir. Karamanoğlu Mesut Bey zamanında Mut, 5 sene Beyliğe başkentlik yapmıştır. La’al Paşa Camii, Kızılminare ve bazı başka yapıların Karamanoğulları zamanında yapıldığı bilinmektedir.

  Mut ismi nereden geliyor?

  (Atlay Neşri.s,69-70) Evliya Çelebiye göre Karamanoğlu Yakup Bey Mut kalesini Rumların elinden almak için kaleye yaptığı hücumda askerlerinin tamamın şehit olması üzerine buraya DARÜ’L-MEVT denilmiş, o da zamanla halk tarafından MUT olarak adlandırılmıştır.

  Mersin’in en meşhur meyvesi nedir?

  EJDER MEYVESİ

  Mersin, bu meyvenin Türkiye’de yetiştirildiği ilk yer.

  Mut Mersin Kaç Lira?

  Mersin – Mut Otobüs Seferi

  En Ucuz Sefer 150,00 TL
  Günlük Sefer Sayısı 3
  En Uygun Fiyatlı Firma Yeni Diyarbakır Seyahat
  Mersin – Mut Kaç Saat? 3s 5dk
  En Çok Sefer Yapan Firma Yeni Diyarbakır Seyahat

  Mut nüfusu ne kadar?

  Mut nüfusu 2021 yılına göre 62.803. Bu nüfus, 31.375 erkek ve 31.428 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak ise: %49,96 erkek, %50,04 kadındır.

  Mut il mi ilçe mi?

  Mut, Türkiye’nin güneyinde Akdeniz bölgesinde bulunan Mersin ilinin yaklaşık 62.000 nüfuslu bir ilçesidir. Mut ilçesi, Mersin’in ilçelerinden güneyinde Gülnar, doğusunda Silifke ilçeleriyle birlikte kuzeyinde ve batısında da Karaman’ın Merkez ve Ermenek ilçeleriyle de komşudur.

  Mut kaç tane köyü var?

  Toplam 93 köy bulunmaktadır.

  Mut ne zaman ilçe oldu?

  1868 yılında ilçe olan Mut’a 1869 yılında belediye kurulmuştur.

  Mersin Mut ne kadar uzak?

  Mersin ile Mut arasındaki mesafe karayoluyla 158 kilometre. Yol yaklaşık olarak 1 saat ve 56 dakika zaman alır ve Mezitli, Yenişehir, Erdemli, Akkum, Susanoğlu, Atayurt ve Sayağzı Mahallesi üzerinden geçer.

  You might be interested:  Hatay Medeniyetler Sofrası Kimin?

  Mut Adana arası kaç?

  Adana Mut Otobüs Bileti

  En Ucuz Sefer Adana – Mut Arası Kaç Km
  Adana – Mut Arası Kaç Saat 3sa 58dk Günlük Sefer Sayısı
  En Çok Sefer Yapan Firma Sefer Yapan Firma Sayısı

  Mersin Mut ilçesi nerede?

  Mut, Akdeniz bölgesinde yer alan Mersin iline bağlı bir ilçedir. Toros Dağları’nın eteklerinde, Göksu Nehri’nin kıyısındadır. Doğusunda Silifke, batısında Ermenek, kuzeyinde Karaman, güneyinde Gülnar bulunur.

  Mutun neyi meşhur yemek?

  Türk mutfağının en ünlü yemekleri arasında dövme pilavı gelmektedir. Türk mutfağında da yeri başka olan dövme pilavını en güzel Mersin’de yiyebilirsiniz.

 • Tantuni. Tantuni denilince akla ilk gelen şehirler arasında Mersin gelmektedir.
 • Batırık.
 • Tarsus Kebabı
 • Sıkma.
 • İçli Köfte.
 • Dövme Pilavı
 • Mersin yöresel yemekleri nelerdir?

  Mersin’de bulgura dayalı yiyecek türlerinin başlıcaları: Analı Kızlı, Kısır, Batırık, Öğcel, Sini Köftesi, Fellah Köftesi, Lepe (Lapa, Yumurtalı Köfte, Susamlı Köfte, Etli Döğme Pilavı, Keşkek, Gavırga, Kapana Humus Yemeği, Erik Yemeği, Topalak Çorbası, Yüzük Çorbası, Tatar Çorbası.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.