Antakya Sürkü Nasıl Yapılır?

Sağolsun daha ben gelmeden özlemişimdir diyerek Antakya sofralarının vazgeçilmez sürkünü yapmış benim için. Doya doya yedim sayesinde Malzemeler: 250 gram lor peyniri 750 gram çökelek 100 gram tereyağ (isteğe bağlı)

Sürki nasıl yapılır?

Sürk Yapımı Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Çökeleğimizi yoğuracağımız kaba alalım.
 2. Baharatlarını, biber salçasını ekleyip yoğurmaya başlayalım.
 3. Yoğurma esnasında bir çay bardağı ılık suyumuzu ekleyelim ve bütün malzemeler homojen hale gelene kadar iyice yoğuralım.

Taze sürk peyniri nasıl yapılır?

Sürk Peyniri Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Derince bir kabın içerisine çökeleği alın, üstüne baharatları ilave edin, sarımsağı rendeleyin.
 2. Zeytinyağını da ilave ettikten sonra, güzelce yoğurun.
 3. Bir kaç saatte bir kağıt havluyu değiştirin, böylece daha kuru bir peynir elde edeceksiniz.

Kuru sürk nasıl yapılır?

Sürk (Hatay Usulü Kahvaltılık Çökelek) Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Tüm malzemeler bir karıştırma kabına alınıp iyice yoğurulur.
 2. Hamur iyice özleştikten sonra istenilen şekil verilir.
 3. Bir kaç gün tepside kurutulan Sürk artık yemeye hazırdır.
 4. Ben streç filmle kaplayıp buzdolabında muhafaza ediyorum.

Hatay sürk nedir?

Arapça’ da çökelek anlamına gelen “Sürk”, Hatay’a özgü bir tattır ve kendine has yapım aşaması vardır. Küflü Çökeleğin malzemeleri; taze çökelek, zeytinyağı, karabiber, fesleğen yaprağı, pul biber, karanfil, zahter, yeni bahar, tarçın, kimyon, muskat, sarımsak ve acı biber salçasıdır.

You might be interested:  Mersin De Nereye Gidilir?

Sürk kaç günde kurur?

3-4 gün temiz, rüzgarlı zaman zamanda güneşe koyarak kurutuyoruz (çevirerek, ara sıra da ıslanan ve yağlanan kağıdı değiştirerek). Aslında bu kahvaltılık küflendiriliyor ve küflü de tüketiliyor.

Antakya sürk peyniri nasıl yenir?

Kullanım ömürleri uzun oluyorlar. 1 yıl boyunca yiyebilirsiniz. İsterseniz küçük küçük yuvarlayıp kavanoza koyup üzerine zeytinyağı ekleyip konserve olarak saklayabilirsiniz öyle de tüketebilirsiniz.

Sürk peyniri nasıl Küflendirilir?

İyice kurutulan sürk istenirse küflendirilir. Bu küflendirilme işleminin yapılabilmesi için sürk gazete kâğıdına veya saman kâğıdına tek tek sarılır ve cam kavanoza yerleştirilir. Bir hafta on gün içinde kavanozdan çıkarılır üzerinde oluşan tabaka sıyrılarak temizlenir ve havalandırılır.

Sürk fırında kurutulur mu?

Dilerseniz taze şekilde tüketebilirsiniz. Taze olarak tüketmek için dışının kurumasını engellemeniz gerekli. Bunun için de sürk toplarını ayrı ayrı streç filme sarmanız lazım. Kurusun ama küflenmesin isterseniz oda sıcaklığında veya fırında kuruttuktan sonra bir kavanoza koyarak buzdolabında saklayabilirsiniz.

Sürk tadı nasıl?

antakya yöresinden bir peynir türü. 1 ay kullanim sonunda hala yikanmamis corap gibi kokar. uzeri kufle kaplidir. genelde gres yagindan bir ton koyu bir yaga banarak tuketilir. butun bunlara karsin son derece lezzetlidir.

Sürk baharatı nedir?

Sürk; günlük taze çökeleğin içine tuz, nane, toz karabiber, bol miktarda zahter, kırmızı pul biber, yenibahar, çakşır otu ve kimyon konulup uzunca bir süre yoğrularak yapılan bir tür peynir çeşididir.

Hatay usulü baharatlı çökelek nasıl yapılır?

Hatay Usulü Sürk (Pişmiş Çökelek) Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Malzemelerin hepsi bir kaba alınır karıştırılır yoğurulur.
 2. Elle yuvarlak şekil verilir. geniş bir tepsiye yağlı kağıt serilir.
 3. Yuvarlanan çökelekli karışım tepsiye dizilir.
 4. Bir iki gün çökelekler koruyana kadar suyunu çekip toparlanana kadar açık hava da bırakılır.
You might be interested:  Ankara'Da Hatay Günleri Ne Zaman?

Sürk fırında nasıl kurutulur?

Derin bir kabın içinde bütün malzemeleri yoğurun, limon büyüklüğünde parçalar kopartın yuvarlayın,yağlı kağıt serili fırın tepsisine aralıklı dizin, önceden ısıtılmış fırında 180 derecede 30 dk pişirin, yazın güneş gören bir yerde kurutulur, herkes çeşit çeşit yapabiliyor kahvaltıda çok güzel bir lezzet oluyor afiyet

Sürk nasıl kullanılır?

Sürk peynirini dilerseniz zeytinyağı dilerseniz sade olarak kahvaltılarınızda tüketebileceğiniz gibi birtakım sebzeler ve zeytinyağı ile lezzetli bir çökelek salatası yapmak için de kullanabilirsiniz. Taze olarak tüketebileceğiniz sürk peynirini isterseniz uygun şartlarda kurutup da tüketebilirsiniz.

Sünme peyniri nasıl yenir?

Sünme Peynir

Kahvaltılık olarak tüketilir, ayrıca böreklerde enfes olur. Biraz tereyağı ile tavada kızartılırsa Hellim Peyniri’ne rakip bir lezzet elde edilir. Sahanda yumurta yaparken de kullanabilirsiniz.

Sürk peyniri nasıl olur?

Sürk; taze çökelek, karabiber, zeytinyağı, fesleğen yaprağı, karanfil, pul biber, zahter, yenibahar, kimyon, tarçın, muskat, acı biber salçası ve sarımsağın karıştırılmasıyla üretilmektedir. İçerisinde çeşitli baharatlar yer alan sürk peynirine kimi bölgeler içerisinde baharatlı çökelek şeklinde de hitap edilmektedir.

Ev yapımı çökelek nasıl yapılır?

-Ocağa aldığınız yoğurt kaynadığında içerisine tuzunu ve limon suyunu ekleyip 2-3 dakika kaynatın ve ocaktan alın. -Soğumasını bekleyin. -Soğuduğunda bir süzgeçle fazla suyunu da süzdürerek çökeleği dolaba kaldırın.

Sürk baharatı nedir?

Sürk; günlük taze çökeleğin içine tuz, nane, toz karabiber, bol miktarda zahter, kırmızı pul biber, yenibahar, çakşır otu ve kimyon konulup uzunca bir süre yoğrularak yapılan bir tür peynir çeşididir.

Hatay Lavaş peyniri nasıl tüketilir?

Hatay’ın popüler peynirleri arasında olan lavaş peyniri özellikle tostlarda ve kızartmalık peynir olarak tüketilen lezzetli bir peynirdir. Vakumlu ve katkı maddesiz olarak size gönderilen lavaş peynirini buzdolabında saklayıp kısa zamanda tüketmenizi tavsiye ederiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.