Antalya Gündoğmuş Ilçesi Nerede?

Gündoğmuş ilçesi, Antalya’nın ilçelerinden güneyinde Alanya, kuzeyinde Akseki ve batısında Manavgat ilçeleriyle birlikte doğusunda da Konya’nın Hadım ve Bozkır ilçeleriyle komşudur. Antalya’nın Akdeniz’e kıyısı olmayan ilçelerinden olan Gündoğmuş’un il merkezine uzaklığı ise yaklaşık 149 km’dir.

Antalya Gündoğmuş nereye yakın?

Antalya’ya 149 km uzaklıkta olan Gündoğmuş ilçesi, Akseki – Manavgat Karayoluna da 36 km’lik asfalt bir yolla bağlanır.

Manavgat Gündoğmuş nerede?

Akdeniz bölgesinde bulunan Gündoğmuş, Antalya ilinin ilçesidir. 1323 km yüz ölçümüne sahip olan ilçe kuzey doğusunda Konya, batıda Manavgat güneyde ise Alanya bulunmaktadır. Batı Torosların, geyik dağı eteğine kurulmuş olan bir ilçedir.

Gündoğmuş Neyi Meşhur?

Bunlardan ilki Eğri Göl, ikincisi Paşa Göl ve üçüncüsü Karın Göl olarak bilinen göllerdir. Bu göllerden en bilineni Eğri Göl’dür ve ilçeye 40 km uzaklıkta bulunmaktadır. Geyik Dağı ve Eğri Göl’ü ziyaret edenler burada eğlenceli vakit geçirebilir. Gölden balık tutabilir ve doğanın tadını çıkarabilir.

Gündoğmuş ilçe mi?

Gündoğmuş’un ilçe olmasından önceki adı “Eksere” dir. Akseki ilçesine bağlı bir köy iken 1936 yılında çıkarılan bir yasa ile ilçe olmuş ve adı “Gündoğmuş” olarak değişmiştir.

Gündoğmuş ilçesinin nüfusu ne kadar?

Gündoğmuş nüfusu 2021 yılına göre 7.170. Bu nüfus, 3.562 erkek ve 3.608 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak ise: %49,68 erkek, %50,32 kadındır.

You might be interested:  Adana Karaahmetli Köyü Nerede?

Gündoğmuşun kaç köyü var?

Toplam 35 köy bulunmaktadır.

Antalya Gündoğmuş hangi boydan?

1820 yıllarına doğru bu oymak çoğaldıkça güneye kıyıya doğru inmişler ve bugünkü Manavgat köylerini meydana getirmişlerdir.” Bu kaynağa göre Gündoğmuş ve köylerinin meydana getiren insanların Horasan Türkmenleri olduğu, Gündoğmuş ve çevresinin Manavgat’tan ve sahil şeridinden daha önce Türkleştiği sonucunu

Antalya Gündoğmuş ne zaman ilçe oldu?

Eksere Köyü 1936´ya kadar Akseki´ye bağlı bir köy iken 1936´da ‘Gündoğmuş’ adıyla ilçe yapılmıştır. Antalya Ticaret ve Sanayi Odasının 1990 Yılı Ekonomik Raporu isimli eserin Manavgat tarihi ile ilgili bölümünde şöyle bir paragraf yer almaktadır.

Antalya’da kaç tane ilçe var?

Antalya ilinin ilçeleri; Akseki, Alanya, Elmalı, Finike, Gazipaşa, Gündoğmuş, İbradı, Demre, Kaş, Kemer, Korkuteli, Kumluca, Manavgat, Serik, Muratpaşa, Konyaaltı, Aksu, Döşemealtı, Kepez’dir.

Eğrigöl Yaylası nereye bağlı?

Antalya ve Konya sınırında, Geyik Dağları’nın eteklerindeki Taşeli platosunda yer alan Eğrigöl, el değmemiş doğası ve endemik bitkileriyle yaylacılar, doğa ve fotoğraf tutkunları ile kampçıları misafir ediyor.

Eksere neresi?

Eksere Akdeniz bölgesinde yer almakta olup, Antalya iline bağlıdır. Eksere bağlı olduğu Antalya iline 114 kilometre mesafe uzaklıktadır.Eksere haritası konumu 36.8134 enlem ve 31.9919 boylam olarak haritada gösterilmektedir.

Antalya Manavgat hangi boydan?

Bozahmetli Yörük Aşireti | Antalya-Manavgat-Akseki-Seydişehir-Beyşehir-Serik. Bozahmetli Yörük Aşireti, Anadolu Selçukluları döneminde Orta Asya’dan gelerek Toroslara yerleşen Oğuz boylarından olup, Antalya-Konya bölgesinde göçebe, yarı göçebe ve yerleşik olarak yaşarlar.

Antalya Akseki rakımı kaç?

Yüzölçümü; 2390 kilometrekare, rakımı 1050 m’dir (merkez). İlçenin coğrafi yapısı Manavgat Irmağının oluşturduğu büyük bir vadi ile engebeli ve dağlık bir görünüme sahiptir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.