Antalya Gündoğmuş Nasıl Bir Yer?

Akdeniz bölgesinde bulunan Antalya sınırları içinde yer alan Gündoğmuş İlçesi kıyı şeridi olamayan Antalya ilçelerindendir. İlçenin sınırları batıda Manavgat, güneyde Alanya ve kuzey batıda Akseki ile çevrelenmiştir. Antalya’nın 150 km doğusunda yer almaktadır Alanya’nın da ortalama 70 km kuzeybatısında yer almaktadır.

Gündoğmuş Neyi Meşhur?

Bunlardan ilki Eğri Göl, ikincisi Paşa Göl ve üçüncüsü Karın Göl olarak bilinen göllerdir. Bu göllerden en bilineni Eğri Göl’dür ve ilçeye 40 km uzaklıkta bulunmaktadır. Geyik Dağı ve Eğri Göl’ü ziyaret edenler burada eğlenceli vakit geçirebilir. Gölden balık tutabilir ve doğanın tadını çıkarabilir.

Gündoğmuş ilçesinin nüfusu ne kadar?

Gündoğmuş nüfusu 2021 yılına göre 7.170. Bu nüfus, 3.562 erkek ve 3.608 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak ise: %49,68 erkek, %50,32 kadındır.

Antalya Gündoğmuş hangi Türk boyundan?

1820 yıllarına doğru bu oymak çoğaldıkça güneye kıyıya doğru inmişler ve bugünkü Manavgat köylerini meydana getirmişlerdir.” Bu kaynağa göre Gündoğmuş ve köylerinin meydana getiren insanların Horasan Türkmenleri olduğu, Gündoğmuş ve çevresinin Manavgat’tan ve sahil şeridinden daha önce Türkleştiği sonucunu

Gündoğmuş ilçesi nereye bağlıdır?

Gündoğmuş, Antalya iline bağlı bir ilçedir.

You might be interested:  Burdur Antalya Muğla Ve Çevresini Kim Işgal Etmiştir?

Antalya Gündoğmuş ilçesi nerede?

Gündoğmuş ilçesi, Antalya’nın ilçelerinden güneyinde Alanya, kuzeyinde Akseki ve batısında Manavgat ilçeleriyle birlikte doğusunda da Konya’nın Hadım ve Bozkır ilçeleriyle komşudur. Antalya’nın Akdeniz’e kıyısı olmayan ilçelerinden olan Gündoğmuş’un il merkezine uzaklığı ise yaklaşık 149 km’dir.

Antalya Gündoğmuş Söbüçimen Yaylası Nerede?

Antalya İlinin Gündoğmuş ilçe sınırlarında Toros dağlarının En Yüksek Zirvelerinden olan Geyik Dağlarının Eteklerinde bulunuyor. Halk arasında Söbüçimen Yaylası olarak ta bilinmektedir.

Gündoğmuşun kaç köyü var?

Toplam 35 köy bulunmaktadır.

Antalya Gündoğmuş ne zaman ilçe oldu?

Eksere Köyü 1936´ya kadar Akseki´ye bağlı bir köy iken 1936´da ‘Gündoğmuş’ adıyla ilçe yapılmıştır. Antalya Ticaret ve Sanayi Odasının 1990 Yılı Ekonomik Raporu isimli eserin Manavgat tarihi ile ilgili bölümünde şöyle bir paragraf yer almaktadır.

Gündoğmuş ilçe mi?

Gündoğmuş’un ilçe olmasından önceki adı “Eksere” dir. Akseki ilçesine bağlı bir köy iken 1936 yılında çıkarılan bir yasa ile ilçe olmuş ve adı “Gündoğmuş” olarak değişmiştir.

Antalya Yörükleri hangi boydan?

Bozahmetli Yörük Aşireti, Anadolu Selçukluları döneminde Orta Asya’dan gelerek Toroslara yerleşen Oğuz boylarından olup, Antalya-Konya bölgesinde göçebe, yarı göçebe ve yerleşik olarak yaşarlar.

Alanya hangi Türk boyu?

Alâiye Beyliği bugünkü Alanya taraflarında kurulmuş bir Türkmen beyliğidir. Kökleri Afşar boyundan gelmektedir.

Alanya Gündoğmuş neresi?

Akdeniz bölgesinde bulunan Gündoğmuş, Antalya ilinin ilçesidir. 1323 km yüz ölçümüne sahip olan ilçe kuzey doğusunda Konya, batıda Manavgat güneyde ise Alanya bulunmaktadır. Batı Torosların, geyik dağı eteğine kurulmuş olan bir ilçedir. Coğrafi koşulları diğer ilçelere oranla farklılık göstermektedir.

Antalya’da kaç tane ilçe var?

Antalya ilinin ilçeleri; Akseki, Alanya, Elmalı, Finike, Gazipaşa, Gündoğmuş, İbradı, Demre, Kaş, Kemer, Korkuteli, Kumluca, Manavgat, Serik, Muratpaşa, Konyaaltı, Aksu, Döşemealtı, Kepez’dir.

You might be interested:  Adana Kebap Hangi Etten Yapılır?

Antalya Akseki rakımı kaç?

Yüzölçümü; 2390 kilometrekare, rakımı 1050 m’dir (merkez). İlçenin coğrafi yapısı Manavgat Irmağının oluşturduğu büyük bir vadi ile engebeli ve dağlık bir görünüme sahiptir.

Şanlıurfa’nın en büyük ilçesi hangisi?

Şehrin en büyük ilçesi olan Siverek’in toplam nüfusu yaklaşık olarak 266.369’dur.

Akçakale nüfusu kaç 2022?

2021 – 2022 Şanlıurfa Akçakale nüfusu ve nüfus özellikleri Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı. Böylece 2022 Şanlıurfa Akçakale nüfusu kaç oldu? sorusu cevaplanmış oldu. TÜİK’ten yapılan açıklamaya göre Şanlıurfa Akçakale nüfusunun 120 Bin 834 kişi olduğu açıklandı.

Halfeti nin nüfusu ne kadar?

Halfeti nüfusu 2021 yılına göre 41.663. Bu nüfus, 20.377 erkek ve 21.286 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak ise: %48,91 erkek, %51,09 kadındır.

Akçakale nüfusu kaç bin?

Akçakale nüfusu 2021 yılına göre 120.834. Bu nüfus, 61.468 erkek ve 59.366 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak ise: %50,87 erkek, %49,13 kadındır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.