Antalya Havalimanını Kim Aldı?

Antalya Havalimanı’nın terminallerinin işletmesi için Mayıs 2007’de gerçekleşen ihaleyi Fraport AG ve Ic İçtaş ortak teşebbüsü 2,4 milyar Euro imtiyaz ödemesi ile kazandı.

Antalya Havalimanını kim satın aldı?

TAV Havalimanları ve Fraport’un oluşturduğu ortak girişim, düzenlediği ‘Antalya Havalimanı Projesi Kamu-Özel İşbirliği İhalesi Kira Peşinatı Ödeme Töreni’ ile havalimanın 2052’ye kadar işletme hakkı için belirlenen 7 milyar 250 milyon euroluk kira bedelinin yüzde 25’ini ödedi.

Antalya Havalimanı kiraya verildi mi?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Antalya Havalimanı Projesi’ni kazanan konsorsiyumun, kira bedelinin 2 milyar 138 milyon avroluk ilk taksitini (peşinat) ödediğini bildirdi.

Havalimanı ihalesi kim aldı?

İhaleyi 22 milyar 152 milyon euro ile Cengiz, Mapa, Limak, Kolin, Kalyon Ortak Girişim Grubu (OGG) kazandı. 6 saat süren 96 turlu ihaleden devlete, KDV dahil 26 milyar 142 milyon euro gelir çıktı.

Antalya Havalimanı kim yaptı?

Bölgenin yoğunlaşan uluslararası yolcu trafiğini yönetmek üzere ikinci dış hatlar terminalinin yapımı ve işletilmesi DHMİ tarafından ihale edilmiş, ihaleyi kazanan Çelebi Holding-IC Holding konsorsiyumu Mayıs 2004’te inşaata başlamış ve terminal Nisan 2005’te faaliyete girmiştir.

You might be interested:  Antalya Aydoğmuş Mahallesi Nerede?

TAV ve Fraport kimin?

TAV Havalimanları, 1997 yılında İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali ihalesini kazanan Bilkent Holding ve Akfen Holding ortaklığında kurulan holding. Günümüzde Fransız Groupe ADP ortaklığında birçok ülkede havalimanı hizmetleri sunmaktadır. TAV Havalimanları Holding A.Ş.

Antalya Havalimanı kirası ne kadar?

ANTALYA HAVALİMANI PROJESİ’NİN 2,138 MİLYAR AVROLUK İLK KİRA TAKSİTİ ÖDENDİ Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Antalya Havalimanı Projesi’ni kazanan konsorsiyumun kira bedelinin 2 milyar 138 milyon avroluk peşinatını ödediğini duyurdu.

Antalya Havalimanı özelleştirildi mi?

Buna göre, Antalya Havalimanı’nın kapasite artırımı ve 25 yıllığına kiralanması işi için Vnucovo Uluslararası Havalimanı AŞ-İntekar Yapı Turizm iş ortaklığı 5 milyar 250 milyon avro, TAV Havalimanları AŞ-Fraport AG iş ortaklığı ise 5 milyar 750 milyon avro teklif verdi.

TAV ın açılımı ne demek?

toplumsal arastirmalar kultur ve sanat icin vakif’in kullanimdaki kisaltmasi. bugun itibariyle iran’in kum sehrindeki uluslarasi havalimaninin isletmesini devralan firma.yeni olusan ortakligin adi ‘tav pars’ olmustur.

Antalya Havalimanı ihalesi ne oldu?

TAV Havalimanları ve Fraport ortaklığı Antalya Havalimanı’nın kapasitesinin artırılması ve 25 yıllık işletme hakkı için gerçekleştirilen ihalede 7 milyar 250 milyon avro ile en iyi teklifi verdi.

Dünyanın en büyük havaalanı nerede?

Dünyanın en büyük havalimanı (alan büyüklüğüne göre) eylül 2019’da, Çin’in Pekin şehrinde açıldı. Beijing Daxing Uluslararası Havaalanı, yılda 100 milyondan fazla yolcu ağırlıyacak.

Antalya Havalimanı ihalesine kimler katıldı?

TAV Havalimanları’ndan yapılan açıklamaya göre, bugün DHMİ Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen ihaleye TAV ve Fraport ortaklığının yanı sıra Vnukovo-INTEKAR Yapı ortaklığı katıldı. TAV ve Fraport ortaklığı, 25 yıllık kira bedelinin yüzde 25’ini peşin ödeyecek.

Hangi havaalanı satıldı?

Dalaman Havalimanı’nın yüzde 60’ı 140 milyon Euro’ya İspanyol Ferrovial’a satıldı Dalaman Havalimanı’nın imtiyaz hakkını 2042 yıl sonuna kadar elinde bulunduran YDA Group, bunun yüzde 60’ını 140 Milyon Euro’ya İspanyol Ferrovial Grup’a sattı.

You might be interested:  Antalya Bit Pazarı Nerede?

Antalyada kaç tane havaalanı var?

Antalya Havalimanı (AYT), Antalya International Airport(AYT)

Fraport Antalya ne demek?

frankfurt havaalani’ni isleten sirketin adi. ayni zamanda antalya havalimanin isletmecisidir. bizdeki tav benzeri firma. eintracht frankfurt takımı forma sponsoru.

Antalya Havalimanı ihalesini hangi firma aldı?

TAV Havalimanları ve Fraport ortaklığı Antalya Havalimanı’nın kapasitesinin artırılması ve 25 yıllık işletme hakkı için gerçekleştirilen ihalede 7 milyar 250 milyon avro ile en iyi teklifi verdi.

Havalimanlarını kim işletiyor?

LİMAK VE MAPA’NIN YÜZDE 40 HİSSESİ VARDI

Beş ortaklı İGA Havalimanları İşletmeleri, İstanbul Havalimanı’nın yapımı ve işletmesi için eşit payla 2013 yılında kurulmuştu.

Antalya Havalimanı kirası ne kadar?

ANTALYA HAVALİMANI PROJESİ’NİN 2,138 MİLYAR AVROLUK İLK KİRA TAKSİTİ ÖDENDİ Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Antalya Havalimanı Projesi’ni kazanan konsorsiyumun kira bedelinin 2 milyar 138 milyon avroluk peşinatını ödediğini duyurdu.

Yeni Antalya Havalimanı nereye yapılacak?

Kaş-Demre bölgesine hizmet verecek havalimanının, Sarılar-Gökçeyazı arasındaki alana yapılması planlanıyor. Havalimanı Antalya merkeze 200, Dalaman Havalimanı’na ise 190 kilometre uzaklıkta yer alacak. Proje havalimanı projeleriyle tanınan Limak ile IC Holding’i de harekete geçirdi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.