Antalya Ve Side Müzesi’Ni Kim Kurdu?

MÜZE’NİN öNCüsü ARİF MÜFİD MANSEL.

Side yi kim kurdu?

Ticaret ve liman kenti olarak tanınan Side Antik Kenti kalıntıları üzerinde XX. yüzyıl başlarında Giritli göçmenler tarafından Selimiye Köyü kurulmuştur. Bir yarımada üzerine kurulmuş olan Side, diğer Pamfilya kentlerinde olduğu gibi şehrin ana kapısından başlayan bir anıtsal cadde boyunca uzanmaktadır.

Side Antik Kenti hangi uygarlığa aittir?

Side Antik Kenti Tarihi

Side antik kenti M.Ö. 7. yy’da kurulmuş olan tarihin en önemli yerleşim yerleri içerisinde bulunmaktadır. Pamfilya bölgesine ait olan bu tarihi kent, ilk imparatorluk Lidya Krallığı girmiş ve uzun yıllar bu hükümdarlık içerisinde kalmıştır.

Side Müzesi Müdürü kim?

Side Müzesi Müdürü Güner Kozdere, yazıların bulunduğu eserlerin fotoğrafını sosyal medyadan paylaşarak tepki gösterdi.

Side Antik Kenti kaç yıllık?

Side antik dönemde Pamfilya Bölgesinin en önemli liman kentidir. Side Antik Kenti Manavgat İlçesi’nin sahil kesiminde bir yarım ada üzerinde kurulmuştur. M.Ö. 8 yy dayanan bir tarihe sahiptir.

Antalya Side ilçe mi?

Antalya ili, Manavgat İlçesi, Side Beldesinde, Antalya İl merkezine 75 km. mesafededir. Antik kent kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunda 400 m. genişliğinde, 1 km. uzunluğunda bir yarımada üzerinde kurulmuştur.

You might be interested:  Adana Demirspor Hocası Kim?

Apollon Tapınağı Side neden yapılmış?

Roma Barışı olarak bilinen dönemde yapılmış tapınak olma özelliği bulunan Apollon Tapınağı, antik limanın hemen girişine yapılmıştır. Böylelikle kente gelecek olan düşmanlara kentin tanrılar tarafından korunduğuna dair korku verilmek istenmiş.

Antalya Side nereye bağlı?

Side Antalya ilinde yer almakta olup, Side Manavgat ilçesine bağlıdır.Side haritası konumu ise 36° 45′ 59.9976” Kuzey ve 31° 23′ 20.0004” Doğu gps koordinatlarıdır. Side bağlı olduğu Manavgat ilçe merkezine 5 kilometre mesafe uzaklıktadır. Side semtinin Antalya şehir merkezine mesafesi ise yaklaşık 62 kilometredir.

Side Apollon Tapınağı ne zaman yapıldı?

Apollon Tapınağı Nerede

M.S. 2. yy. olarak tarihlendirilen, Antik Side Kentinin kurulduğu yarımadanın güney kısmında ve antik limanın doğusunda, limana giren gemileri karşılar nitelikte yapılmış olan iki kısımlı tapınaklar Antik Side Kent’inin iki büyük tanrısı Tanrı Apollon ve Tanrıça Athena’ya adanmıştır.

Apollon Tapınağı kime ait?

MÖ 8. yüzyılda inşa edilen tapınak antik bir kehanet merkezi olarak bilinmektedir. Zeus’un oğlu Apollon’a adanan tapınak İyonyalılar tarafından yapılmıştır.

Side Antik Kenti ücretli mi?

Side Antik Kenti Giriş Ücreti

Ücretsiz olarak antik kentte yer alan tarihi dokuları keşfedebilirsiniz. Antik kentte yer alan Apollon ve Athena Tapınakları için herhangi bir ücret talep edilmezken Side Müzesi için 15 TL, Side Tiyatrosu için ise 30 TL ücret talep edilmektedir.

Side müzesinde neler var?

Müze koleksiyonunda Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait eserler yer alıyor Sergilenen eserler arasında büyük çoğunluğu Side Antik Kenti kazılarında açığa çıkan heykel, torsa portreler, kabartmalı lahit ve ostotekler, mezar stelleri, Grekçe ve Side dilindeki yazıtlar, sunaklar, amphoralar, arşitravy friz sütun,

Side Sualtı Müzesi ne kadar?

Antalya Deniz Ticaret Odası tarafından 2015 yılında Türkiye’nin ilk su altı müzesi, Manavgat ilçesi Side bölgesinde 400 bin lira maliyetle hayata geçirildi. İlk yılında 30 bin kişinin ziyaret ettiği müzede, 5 ayrı temada 117 heykel bulunuyor.

You might be interested:  Adana Kebap Nasıl Pişirilir?

Side nasıl bir yer?

Side ise Antalya’nın en büyük ilçelerinden bir tanesidir. Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Side ilçesinde çok sayıda turistik tesis ve 5 yıldızlı oteller yer alıyor. Yazın gelen yerli ve yabancı turistler ilçenin nüfusunun yaz aylarında artmasını da sağlıyorlar.

Side nin nüfusu ne kadar?

SİDE mahallesi nüfusu ( beldesine) bağlı MANAVGAT, ANTALYA. SİDE mahallesinin Nüfusu Toplam 13.596 tır. Bu nüfusun 7.261’si Erkek, 6.335’si Kadındır.

Side Antik Tiyatro kaç kişilik?

ANTALYA – Üst basamaklarıyla 20 bin kişilik olan Side Antik Tiyatrosu, Side Antik Kent’i 213 yerli ve yabancı turist ziyaret etti. Yarımadanın daraldığı kesimde ve kentin merkezinde yer alan tiyatronun Helenistik bir öncü yapısı olduğu halen kanıtlanabilmiş değildir.

Side ismi nereden gelmiştir?

Tarihçe. ‘Side’ adı Anadolu dilinde ‘Nar’ anlamına gelmektedir. Bu özellik ve belgede bulunan bazı yazıtlardan elde edilen bilgiler Side tarihinin Hititlere kadar uzandığını göstermektedir. Fakat Anadolu’nun en eski yerleşim birimlerinden biri olan Side’nin MÖ 7. yüzyıldan önce kurulduğu da söylenmektedir.

Manavgat ve Side aynı yer mi?

Side Hakkında

Antalya ili Manavgat ilçesine bağlı olan Side, Manavgat (Melas) çayının 10 km. batısında, denize doğru uzanan bir burun üzerinde kurulu yarımada şeklinde olup Manavgat ilçesine 5 km. Antalya şehir merkezine 62 km. uzaklıktadır.

Apollon Tapınağı kime ait?

MÖ 8. yüzyılda inşa edilen tapınak antik bir kehanet merkezi olarak bilinmektedir. Zeus’un oğlu Apollon’a adanan tapınak İyonyalılar tarafından yapılmıştır.

Side Apollon Tapınağı kaç yıllık?

Roma düzeninde ve peripteros planına uygun biçimde yapılandırılan bu tapınağın büyük sütunlarından bazıları restore edilip yerlerine konmuştur. M.S 150 yıllarına dayanan tarihiyle Apollon Tapınağı, tarihi kalıntılarıyla gerçekten görülmeye değer bir mirastır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.