Hatay Antakya Kar Yağışı Ne Zaman?

Hatay ‘da kar yağışı etkili oluyor Hatay’da gece saatlerinde başlayan kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor. Kar yağışı nedeniyle Antakya, Defne, Samandağ, Altınözü, Reyhanlı, Kırıkhan, Hassa, Belen ve İskenderun ilçeleri beyaza büründü.

Antakyaya en son ne zaman kar yağdı?

Antakya merkeze en son 2016 yılında kar yağdığını belirten Mustafa Dilek, “Dün gece bir daha kar yağışı oldu. Biz Hataylılar ve Antakyalılar olarak biraz heyecanlıyız. 5 yıl sonra kar görmek bizleri biraz heyecanlandırdı. Çoluk çocuk şu an dışarıda, kar erimeden onunla oynamak istiyor.

Hataya kar yağar mı?

Hatay’da 5 yıl aradan sonra kar sevinci Antakya merkeze 5 yıl sonra kar yağması vatandaşları sevindirdi Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’ya 5 yıl aradan sonra kar yağdı. HATAY – Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’ya 5 yıl aradan sonra kar yağdı.

Antakya kışın kaç derece?

Serin mevsim 3,1 ay uzunluğundadır ve 1 Aralık tarihinde başlayıp 5 Mart tarihine kadar sürer, günlük ortalama yüksek sıcaklık 17°C altındadır. Antakya bölgesindeki en soğuk ay Ocak ayıdır; bu ayda ortalama düşük sıcaklık 5°C iken yüksek sıcaklık 13°C düzeyindedir.

You might be interested:  Adana Demirspor Galatasaray Maçı Nerede Oynanacak?

Hatay’da kış nasıl geçer?

İklimi. Hatay ilinde Akdeniz iklimi hüküm sürer. Senede ancak bir kaç gün kar yağar. Antakya, Dörtyol, İskenderun, Samandağ ilçelerinde kışlar ılık ve bol yağışlı, yazlar sıcak ve kurak geçer.

Hataya kaç yıl sonra kar yağdı?

Hatay’ın Erzin ilçesine 10 yıl aradan sonra kar yağdı. Mahallelerde karın kalınlığı yaklaşık 7-8 santimetre iken yukarı kesimlerinde ise karın kalınlığı 15-20 santimi buldu.

Hatayda nerelere kar yağdı?

REYHANLI’DA 10 YIL SONRA KAR YAĞDI

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde ise, 10 yıl aradan sonra kar yağışı görüldü. Dün saat 23.00 sıralarında yağmaya başlayan karın kalındığı 10 santimetreyi buldu. Gece kar yağdığını fark edenler sokaklara çıkıp, kar altında hatıra fotoğrafları çekildi, kar topu oynadı.

Hatay’da ne var?

Hatay’da Mutlaka Ziyaret Etmeniz Gereken Gezilecek Yerler

 • Hatay Arkeoloji Müzesi.
 • Vakıflı Köyü
 • Harbiye Şelaleleri.
 • St.
 • İskenderun Deniz Müzesi.
 • Hatay Uzun Çarşı
 • Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi.
 • Cin Kulesi.
 • Hatay yazın kaç derece?

  Yaz aylarında ise sıcaklık ortalamasının 25 °C’nin üzerinde olduğu görülmektedir. Grafikteki verilere göre en yüksek ortalama sıcaklıklar 27,9 °C ağustos ve 27,2 ile temmuz aylarında gerçekleşirken, en düşük ortalama sıcaklıkların ise aralık, ocak, şubat aylarında gerçekleştiği görülmektedir.

  Iskenderun’a kar yağar mı?

  Hatay’ın İskenderun ilçesine 19 yıl sonra kar yağdı.

  İskenderun’a ilk kez kar yağdığını görenler heyecanlarını gizleyemedi. İskenderun’un yüksek kesimlerine ve Belen ilçesinde de kar yağışı etkili oluyor.

  Hatay hangi ayda gidilir?

  İl en fazla yağışı ocak ayında alır. Deniz suyu sıcaklığı ise yıllık ortalama 22 derecedir. Hâkim rüzgâr yönü güneybatı olan Hatay’da nem oranı yaklaşık %70’tir. Kentte Akdeniz iklimi hakim olduğu için dört mevsim ziyaret edilebilen yerler arasındadır.

  You might be interested:  Adana Dalaman Direkt Uçuş Ne Zaman?

  Hatay kaç günde gezilir?

  Kaç Günde Gezilir; Hatay’ı ziyaret etmek için 2-3 gününüzü ayırmanız gerekmektedir. Ziyaret Etmek İçin En İyi Zaman; Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü şehirde yaz ayları sıcak kış ayları ise ılık ve yağışlı geçmektedir. Yılın her mevsimi gezmek için uygundur. Bu sebeple her zaman gidebilirsiniz.

  Hatay’da denize ne zaman girilir?

  Kasım ayına kadar rahatlıkla denize girilebilen Karaağaç Plajı, çocuklu aileler için de son derece ideal. Doğal dalga kıranlara sahip olmasından dolayı da Karaağaç Plajı’nda pek fazla dalga olmadığını da söyleyebiliriz. Karaağaç Plajı kenarında, çok sayıda piknik alanı, kamp alanı ve restoran da yer alıyor.

  Hatay Kürt mü?

  Hatay nüfusu kozmopolit bir yapıya sahiptir. Kentin yerlileri arasında Türkler, Araplar, Kürtler, Hristiyan Araplar, Ermeniler bulunmaktadır. Hatay’ın çoğunluk nüfusunu Türkler oluşturmaktadır. İskenderun, Antakya, Dörtyol, Yayladağ, Reyhanlı, Erzin, Belen, Kırıkhan, Hassa ilcelerinde Türkler çoğunluktadır.

  Hataya neden Antakya denir?

  1200’le başlayan Genç Hitit prenslikleri dönemine tarihlenmektedir. Bu dönemde, Amik Ovası´ndaki Hitit Prenslikleri’nin birleşerek Hattena Krallığı adını aldıkları bilinmekte, Hatay adının da buradan geldiği sanılmaktadır. Yöreye bu adı 1936’da Atatürk vermiştir.

  Hatay ne ile meşhur?

  Hatay’ın meşhur 25 lezzeti

 • Zırh ve odun ateşinden çıkan lezzet: Tepsi kebabı
 • Biberli Ekmek (Katıklı Ekmek)
 • Kağıt kebabı
 • Şeyh Mualla (Şıh Mualla)
 • Sac Oruğu.
 • Abagannuş
 • Cevizli Biber.
 • Sürk Salatası
 • En çok ne zaman kar yağdı?

  İstanbul’da 1987 yılının Mart ayında yaşanan kar fırtınası hafızalardan silinmiyor. ‘Efsane Mart’ olarak da bilinen günlerde Balkanlar’dan gelen soğuk hava dalgası, kent genelinde 1 metre, yüksek kesimlerde 4 metre kar kalınlığına neden oldu. İşte, 1987 İstanbul kar yağışından fotoğraflar

  Antalyaya kaç sene sonra kar yağdı?

  Antalya kent merkezine 29 yıl aradan sonra kar yağdı. Gece uyumayan Antalyalılar lapa lapa yağan karın keyfini çıkardı. Antalya’da kayıtlı zamanların en yüksek kar kalınlığı 7 Ocak 1993 tarihinde 5 santim olarak ölçülmüştü.

  You might be interested:  Ak Parti Antakya Ilçe Başkanı Kim?

  2022 kar ne zaman yağdı?

  Türkiye 10-14 Mart 2022’de Aybar kar fırtınasının etkisine girecek. Sibirya’da etkili olan ve Türkiye’ye doğru gelmeye başladığı uzmanlar tarafından dillendirilen Aybar kar fırtınası Perşembe ve Cuma günleri başta İstanbul olmak üzere birçok ilde kendini gösterecek. AYBAR KAR FIRTINASI NEDİR?

  Çok kar nereye yağdı?

  Türkiye’nin en çok kar yağan illerinden biri olan Bitlis’te bu kış mevsimi yağan kar miktarı 9 metreyi geçti. “Karın başkenti” unvanını tescilleyen Bitlis’te mart ayında bile yoğun kar yağışı devam ediyor.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.