Hatay Halhalı Zeytini Nasıl Yapılır?

Hatay Halhalı Zeytin, Kahvaltıda çerez niyetine tüketebileceğiniz zeytin türüdür. Zeytinler suları 3-4 kez değiştirilip tatlandırılmıştır.Tadında Halen acılık var ise size geldiğinde günde 1 kez suyunu boşaltıp yeni tuzlu su eklerseniz ve bu işlemi 3 yada 4 gün boyunca yaparsanız tam olarak tatlanmış olacaktır.
Halhali cinsi zeytinin küçüğü olan el kırması zeytinimiz, eylül ayı başlarında toplanır, tane tane ayıklanır, tokmaklarla kırılır ve ardından sadece tuzlu su ile salamura edilerek yemeğe hazır hale getirilir. Zeytin, besin değeri çok yüksek bir yiyecektir. Hazımsızlığa çok iyi gelmektedir.
Halhalı Zeytin Özellikleri Genellikle diğer bölgelerde yağlı zeytin çeşitleri zeytinyağı üretiminde kullanılırken bol yağ içeriğine sahip Hatay halhalı zeytini kırma olarak hazırlanıyor. Halhalı zeytininin en olgun dönemleri olan Ekim ve Kasım ayında hasat yapıldığı için zeytinler en yağlı ve lezzetli haliyle sofralardaki yerini alıyor.

Hatay halhalı Zeytin nasıl tatlandırılır?

Zeytinlerimizin üzerine toz biber, nar ekşisi, salamura kekik koyup üzerinde zeytin yağı gezdirip büyük bir tabakta sevdiklerinizle paylaşmanızı tavsiye ederiz. Zeytinleri daha tatlı hale getirmek, fazla tuzunu çıkarmak için 1 gün kadar içme suyunda bekletebilirsiniz.

You might be interested:  Mersin Idman Yurdu Maçı Hangi Kanalda?

Halhalı zeytin nasıl?

Halhalı zeytin, zeytin ağaçlarından toplanan yeşil zeytinlerin yıkanıp temizlenmesinin ardından taş veya tokmak gibi malzemeler ile kırılması ile üretilmektedir. Halhalı zeytin üretiminde dünyada önemli bir yere sahip olan ülkemizde üretilen halhalı zeytinlerin bir kısmı, çeşitli Arap ülkelerine ihraç edilmektedir.

Siyah zeytin nasıl yapılır Hatay usulü?

Yapılışı:

 1. Tamamen siyah renkteki diri ve beresiz zeytinleri seçin,
 2. Ezik, çürük, çok yumuşak ve açık renkli zeytinler varsa ayıklayın,
 3. Kalan zeytinleri dikkatli bir biçimde yıkayın ve sularını tamamen süzün,
 4. Pet su veya meşrubat şişelerine tuz için boşluk kalacak şekilde zeytinleri doldurun,

Hatay usulü kırma zeytin nasil yapılır?

Kırma Zeytin Yapımı Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Zeytinler, sert bir zeminde, temiz bir taş yardımıyla veya çekiçle teker teker kırılır.
 2. Her kırılan zeytin su dolu geniş bir leğene alınır. (
 3. Kırılan tüm zeytinler ayrı ayrı şişe veya bidonlara doldurulur.
 4. Her gün 1 kere suyu değiştirilir.

Hatay zeytini nasıl saklanır?

Kaya tuzu zeytinlerin uzun süre muhafaza edilmesini sağlar. Bu aşamada bir parça limon tuzu da ekleyebilirsiniz. Daha sonra kavanozu dolduracak şekilde su ekleyin. Kavanozun kapağını sıkıca kapattıktan sonra ortalama 30-40 gün serin ve karanlık bir yerde muhafaza edilmelidir.

Hatayda zeytin yetişir mi?

Ülkemiz zeytin üretiminin %8’i Hatay ilinden karşılanmaktadır. 15 milyon civarında zeytin ağacının bulunduğu kent 135.900 tonluk zeytin üretimi ile Türkiye Sıralamasında 7. Sırada yer almaktadır.

Dağ zeytini nasıl yapılır?

Sert bir zeminde fazla ezmeden hafifçe kırılır. İçine iyi kalite içme suyu konulur.3 hafta süre boyunca gün aşırı suyu değiştirilir ve sürecin sonunda süzülür. Ardından geleneksel yöntemlere sadık kalınarak sadece, kaya tuzu, limon suyu ile hazırlanan salamura suyu eklenir. En üste sızma zeytinyağı eklenir.

You might be interested:  Antakya Nerede Kalınır?

Hatayda zeytin hasadı ne zaman yapılır?

Hatay Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce yapılan çalışma sonucunda ilimizde hasat zamanının ilçelere göre değişiklik gösterdiğini belirten Tüfekçi, türüne göre hasat tarihlerini şu şekilde sıraladı; “Sofralık yeşil zeytin hasadının 15 Ekim-15 Kasım, sofralık siyah zeytin hasadının 15 Kasım-31 Aralık, yağlık zeytin

Zeytin yaparken şeker konur mu?

Zeytinlerinizin üzerine ( 1 kg için) 1 çay bardağı ayçiçek yağı, 1 bardaktan 1 parmak eksik kaya tuzunu, 1 kahve fincanı üzüm sirkesini ve 1 çay kaşığı toz şekeri ekleyiniz.

Siyah zeytin Yumuşamaması için ne yapılır?

Zeytinleri pet şişelere ya da kavanozlara aktarırken ise 5 kg zeytine 1 çay bardağı kadar kaya tuzu ilave etmeye özen göstermelisiniz. Ekleyeceğiniz bu tuz, hem zeytinlerin lezzetlenmesini hem de çok daha uzun süre bozulmadan kalmasını sağlayacak, kolay kolay yumuşamayacaklardır.

Cahide Sultan siyah zeytin nasıl yapılır?

Hayatımda ilk kez siyah zeytin yaptım.

Siyah zeytin nasıl tatlandırılır?

 1. Siyahlanmış zeytinleri yıkayın.
 2. 10 kg.lık bidona bir sıra zeytin, bir sıra tuz olmak üzere yerleştirin.
 3. Bir hafta süreyle ara sıra sallayarak zeytinin suyunu bırakmasını sağlayın.
 4. Bir hafta sonunda zeytini naylon bir çuvala koyun.

Yeşil zeytinin sarı olması için ne yapmalı?

Yeşil zeytinin salamura suyunda beklemesi hele bu suya limon tuzu eklenmesi yeşil zeytinin sarı renge yaklaşmasını ve kararmamasını sağlar.

Zeytin için 1 litre suya ne kadar tuz konur?

Zeytinimizin acısı gittikten sonra, yani yenilebilecek kıvama geldiği zaman, cam kavanozlara konur. 1 litre suya 1 yemek kaşığı limon tuzu, 4 yemek kaşığı kaya tuzunu zeytinlerimizi tatlandırması için koyulur. Bu yöntemle zeytinler çok güzel oluyor, tavsiye ederim.

Yeşil zeytin erimemesi için ne yapmak lazım?

Yeşil Zeytinin Erimemesi İçin Ne Yapılır? Zeytinlerin erimemesini ve daha uzun süre bozulmadan durmasını istiyorsanız, yeşil zeytin bidonunuza iri limon tuzu da ekleyebilirsiniz. Limon tuzu, zeytinin erimesine engel olur.

You might be interested:  Istanbul Antalya Otobüs Bileti Ne Kadar?

Tuzlu Yeşil zeytin nasıl tatlandırılır?

Salamura zeytini yapım aşamasında tuz ve genellikle limon ile tatlandırılır. Ancak servis esnasında limon dilimleri ve zeytinyağı ile birlikte sunabilirsiniz.

Sofralık yeşil zeytin nasıl yapılır?

Zeytinin salamurası için 2 kilo zeytine 4 yemek kaşığı kaya tuzu ve 4 adet limonun suyunu ekleyin. Üzerine de içme suyu ilave edip 3 veya 4 gün boyunca bekletin. 4. Günün sonunda zeytinlerin oldu demektir.

Zeytinin içeriğinde hangi besin maddeleri vardır?

Zeytin besleyici ve sodyum, potasyum, magnezyum, demir, fosfor ve iyot gibi mineral içeriği bakımından zengindir. Zeytin, gerekli vitaminleri ve amino asitleri sağlarlar. Zeytin, kalbi korumak için yararlı özelliklere sahip olan oleik asidi içerir.

Zeytin nasıl yenilir?

Yutulmayanlar için kural şudur; örneğin zeytin çekirdeğini ağzınızdan çıkarmak için zeytini ağzınıza attığınız şekli kullanmalısınz, yani zeytini çatalla yediyseniz, çekirdeği de çatalla çıkarın. Elle yediyseniz, çekirdeği de yine elinizle çıkarmanız dğru olacaktır. Bu konuda balık bir istisnadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.