Türkiye Haritası Antakya Nerede?

Antakya Akdeniz bölgesinde yer almakta olup, Antakya ilçesi Hatay iline bağlıdır. Antakya yüzölçümü 703 km2 alan olup, alan olarak Türkiye’nin 463. en büyük ilçesidir. Antakya haritası konumu ise 36° 12′ 8.2296” Kuzey ve 36° 9′ 40.7664” Doğu gps koordinatlarıdır.

Antakya Türkiye’nin hangi?

Antakya
Türkiye’de Hatay’ın konumu
Ülke Türkiye
İl Hatay
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi

Antakya hangi şehre yakın?

Antakya, Hatay’ın ilçesidir. 2021 Antakya Nüfusu:393.634’dır. Antakya ilçesi kuzeyde Arsuz, Belen ve Kırıkhan, doğuda Reyhanlı, güneyde Altınözü ve Defne, batıda Samandağ ile komşudur.

Antakya hangi bölgeye yakın?

Ülkemizin 7 bölgesinin altında Akdeniz’de yer alan Antakya, Türkiye’nin güneyinde yer almaktadır. Osmaniye, Antakya’nın kuzeyindedir. Batısında Akdeniz uzanır. Antakya ili aynı zamanda Adana ve Gaziantep ile komşudur.

Hatay Antakya aynı yer mi?

antakya, hatay ilinin ilçesidir. tıpkı izmit’in kocaeli, adapazarı’nın sakarya ilçesi olması gibi.

Antakya neyi ile meşhur?

Antakya Yöresel Lezzetleri

 • Adesiye.
 • Arap Kebabı
 • Aşür.
 • Bahtenis Dolması
 • Baklalı Bulgur Aşı
 • Biberli Ekmek.
 • Domatesli Aş
 • Dolma.
 • Hataya neden Antakya denir?

  1200’le başlayan Genç Hitit prenslikleri dönemine tarihlenmektedir. Bu dönemde, Amik Ovası´ndaki Hitit Prenslikleri’nin birleşerek Hattena Krallığı adını aldıkları bilinmekte, Hatay adının da buradan geldiği sanılmaktadır. Yöreye bu adı 1936’da Atatürk vermiştir.

  You might be interested:  Metropol Kart Nerede Geçerli Adana?

  Hatay Kürt mü?

  Hatay nüfusu kozmopolit bir yapıya sahiptir. Kentin yerlileri arasında Türkler, Araplar, Kürtler, Hristiyan Araplar, Ermeniler bulunmaktadır. Hatay’ın çoğunluk nüfusunu Türkler oluşturmaktadır. İskenderun, Antakya, Dörtyol, Yayladağ, Reyhanlı, Erzin, Belen, Kırıkhan, Hassa ilcelerinde Türkler çoğunluktadır.

  Antakya’nın diğer adı nedir?

  Osmanlı döneminde bugünkü Hatay’ın kapsadığı topraklar İskenderun ve / veya Antakya olarak adlandırılıyordu.

  Antakya nasıl bir şehir?

  Burası hem Türkiye’nin hem de dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri. Bölgede yapılan araştırmalarda Milattan Önce 100 binlere kadar dayanan bulgulara rastlanmış. Antakya, Mısır’daki İskenderiye ve Roma ile birlikte dünyanın en eski şehirleri arasında geçer.

  Antakya merkez ilçe mi?

  Antakya Hatay ilinin nüfus bakımından en büyük ilçesi olarak bilinir ve merkez ilçelerinden bir tanesidir. Diğer merkez ilçesi Defne’dir.

  Antakya Hristiyanlar için neden önemli?

  Hıristiyanlık tarihinde önemli bir yere sahip olan Hatay, aynı zamanda dört büyük patriklik merkezinden biridir. St. Simon Stylite Manastırı, Yayladağı Barleam Manastırı ve Keldağı Barleam Manastırı önemli manastırlarıdır. Hatay, Hristiyanların olduğu kadar, Müslümanların da önemli inanç merkezlerinden biridir.

  Antakya yemekleri nelerdir?

  Antakya Yemekleri | Yemek Tarifleri

 • Hatay Kağıt Kebabı
 • Şıhıl Mahşi.
 • Mualla Yemeği.
 • Hatay Ekşileme.
 • Biberli Ekmek.
 • Ispanak Borani.
 • Sireysil.
 • Mahluta Çorbası
 • Hatay’ın en güzel ilçesi hangisi?

  Müthiş tarihi yapıların ve doğal güzelliklerin bulunduğu Antakya, gezilecek yerler bakımından Hatay’ın en zengin ilçesidir. Tarihi M.Ö. 300 yılına kadar dayanan Antakya’nın en ünlü 2 yeri St. Pierre Kilisesi ve Hatay Arkeoloji Müzesi’dir.

  Hatay nasıl biryer?

  Hatay engebeli bir coğrafyaya sahiptir. Kuzey-güney hattında uzanan Nur Dağları (Amanos Dağları) ilin en büyük dağıdır. Amik Ovası şehirdeki en büyük ova olmakla birlikte Erzin, Payas, Arsuz, Dörtyol, İskenderun şehirdeki diğer önemli ovalar arasındadır.

  You might be interested:  Antalya Elmalı Güreşleri Hangi Kanalda?

  Hatay’ın en büyük ilçesi hangisi?

  – Antakya; Hatay’ın en büyük ve merkez ilçesidir. Nüfusu, kayıtlara göre 389.377 olarak geçmektedir.

  Hatay İskenderun arası kaç kilometredir?

  arası kuş uçuşu direkt mesafe 26 kilometre Karayolu ile Hatay ile İskenderun arası uzaklık 46,0 kilometre.

  Istanbul Hatay arası kaç kilometre?

  İstanbul Hatay arası; arabayla Ankara – Tarsus Otoyolu üzerinden 11 saat 33 dakika (1.109 km), D200/E90 12 saat 59 dakika (1.148 km) ve O-4 üzerinden 13 saat 41 dakika (1.204 km), otobüsle 15 saat 54 dakika (1.130 km), uçakla 1 saat 35 (823 km) ve yürüyerek Adana Aksaray yolu üzerinden 202 saat (1.027 km) sürmektedir.

  Antakya eskiden nereye bağlıydı?

  Antakya ve çevresi 1516 yılında Yavuz Sultan Selim’in Mısır seferi sırasında Osmanlı hâkimiyetine girdi. Osmanlı yönetiminde Antakya Halep eyaletine bağlı bir sancak ve bu sancağın merkezi idi. Sancak beyi tarafından yönetiliyor idi.

  Hatay ile istanbul arası kaç saat?

  – İstanbul Hatay arası özel araç ile ortalama hızı 90km/saat baz alındığından 12 saat 30 dakika sürer. – İstanbul Hatay arası otobüs ile 14 saat 30 dakika sürer. – İstanbul Hatay arası uçak ile 1 saat 35 dakika sürer.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.